To je hlavní důkaz, na jehož základě se mohli ochránci přírody tento týden pochlubit s tím, že k rozmnožování vlků na Českolipsku došlo i v roce 2015.

O přítomnosti mláďat ve smečce se ale ochránci přírody přesvědčili i jinak, pomohla jim k tomu též pořízená nahrávka vlčího vytí.

„Smečka bez vlčat se většinou neozývá, na Českolipsku u Doks jsme ale vlčí vytí zachytili," potvrdil včera pro Českolipský deník Miroslav Kutal, expert na velké šelmy z Hnutí Duha Olomouc. „Vytí vlčích mláďat je navíc specifické, rozdílné od dospělých vlků. Je úpěnlivější, jde spíše o takové kňučení. I podle toho jsme mláďata rozeznali."

Podle Miroslava Kutala není příliš obtížné vlčí vytí zachytit. „Je totiž poměrně daleko slyšitelné," vysvětlil muž, zabývající se návratem velkých šelem do české přírody.

A přiznal, že ochránci přírody zkoušeli na Českolipsku vytí vlčí smečky sami vyvolat. „Tím, že jsme sami vytí vlků napodobovali, nebo jsme pouštěli nahrávku, kde bylo vytí zachycené. Skuteční vlci pak na naše vytí odpověděli. Máme to již vyzkoušené ze Slovenska, kde vlky v divoké přírodě také monitorujeme," dodal Kutal.

Zdroj: Youtube