Nezvyklé nedělní odpoledne zažilo v neděli patnáct kravařských kluků a holek od šesti do jedenácti let, kteří hrají za místní fotbalový klub. Vyjeli se podívat do Prahy, jak se to dělá jinde. Navštívili letenskou legendu, klub AC Sparta Praha, a Českolipský deník byl u toho.

Děti se naskládaly do Školáčku, což je minibus, kterým normálně svážejí žáky z okolních obcí do místní školy. Ten ale pro patnáct dětí nestačil, proto nedaleký lom zapůjčil obdobné vozidlo. Starosta Kravař Vít Vomáčka naložil ještě dvě malé fotbalistky a redaktora Deníku do své služební octavie a kolona mohla vyjet.

Když jsme vystoupili na Letenské pláni, před některými dětmi se vůbec poprvé zjevilo panorama ohromující stavby sparťanského svatostánku. V jejich očích bylo vidět nadšení. Navíc měli slíbenou návštěvu místního McDonaldu.

„Některé z nich by se sem jen tak nepodívaly, jejich sociální situace to nedovoluje," říká starosta Kravař Vít Vomáčka s tím, že výběr dětí nechal trenérům, hezký výlet dostaly děti za odměnu. Sám jen zařídil exkurzi na stadionu.

Prázdný stadion

U hlavní brány si nás převzal pan Přibyl, který prohlídku vedl. Nejdříve jsme vystoupali snad nejvýše, kam to na Letné jde, do míst, odkud komentují utkání novináři a kde jsou umístěny hlavní kamery pro televizní přenosy. Výška to byla vskutku impozantní a rozhled po obřím prázdném stadionu zůstane dětem i jejich doprovodu dlouho v hlavě.

Poté jsme sešli zase dolů, kde nás čekala návštěva šatny hostů. Jedná se o jednoduchou místnost s úplně základním vybavením. Podle našeho průvodce ji mají domácí obdobnou.

„No musím říct, že to není nic moc, teď jsem zrovna kreslil šatny na naše hřiště a to bude větší hogo fogo," říká s úsměvem projektant a kravařský zastupitel Robert Lůžek.

Mladí hráči kravařského fotbalového klubu si v neděli užili výlet do hlavního města. Jeho hlavním cílem byl zápas pražské Sparty. Zdroj: Deník/Jiří Jelínek

Skrz koridor jsme došli až na hrací plochu, do prostoru střídaček, kde si mohly děti vyzkoušet, jak se sedí třeba sparťanské hvězdě Davidu Lafatovi. „Ten tady nesedí, hraje," uvádí na pravou míru náš průvodce. Z blízka je vidět i úžasná kvalita místního trávníku, tady už se Sparta zahanbit nenechala. Děti dostaly tašku dárků, kde byly i pruhované šály v barvách klubu, navíc asi nový model, který moc fanoušků ještě nemá. To se následně ukázalo jako velmi praktická věc při pohybu v davu ostatních návštěvníků. Děti byly snadno rozeznatelné a dobře se doprovodu průběžně počítaly.

Do zápasu zbývaly dvě hodiny, tak jsme vyrazili na procházku po letenské pláni, kde jsme se zastavili na ploše bývalého památníku Stalina, odkud byl nádherný výhled na večerní Prahu a také zde předváděli své umění místní skateboardisté. To se dětem líbilo a snadno poznaly, že na těchto místech natáčela jeden ze svých pořadů internetová celebrita Jirka Král, o jehož existenci nikdo z přítomných dospělých neměl ani potuchy.

Tři góly

Po krátké procházce jsme došli zpátky na stadion, kde už se začali kupit ostatní fanoušci. Těch bylo nakonec kolem osmi a půl tisíce. Přestože nám během exkurze bylo řečeno, že sedíme na kryté rodinné tribuně, sektor uvedený na lístcích ukazoval něco jiného. Vzhledem k nebi, které hrozilo lijákem, byla tato skutečnost nepříjemná. Kravařští se ale nezaleknou ničeho a po krátké domluvě s jedním z pořadatelů jsme všichni seděli pod střechou.

Mladí hráči kravařského fotbalového klubu si v neděli užili výlet do hlavního města. Jeho hlavním cílem byl zápas pražské Sparty. Zdroj: Deník/Jiří Jelínek

První polovina zápasu proti celku Jablonce se odehrála bez gólů, ale zato ve druhé se pánové Lafata a Pulkrab postarali hned o tři balóny vsítěné do brány soupeře. Nadšení děti bylo ohromné, mávaly šálami a z plných plic křičely „Sparta!", jen starosta-provokatér Vomáčka občas v prostoru plném domácích fanoušků zařval „Jablonec!". Naštěstí se nepotvrdila pověst sparťanských ultras a nikomu se nic nestalo. Mimochodem, v průběhu celého zápasu ani nekáplo.

Po konci utkání, které skončilo za stavu 3:0 pro domácí, odhalil malý Vojta sparťanskou taktiku. „V první půlce je utahali a ve druhé už snadno dali góly," podotkl. A jelo se domů.

„Chtěl bych poděkovat trenérovi reprezentačních brankářek Marku Juskovi z České Lípy, který mi pomohl celou věc zařídit," dodal starosta Kravař Vít Vomáčka.