Piruety, zvraty, vlnovky, obraty a mnoho dalších prvků pilují českolipští krasobruslaři z klubu SK Kraso Česká Lípa. Pod vedením trenérky Slávky Kopecké v posledních letech navíc dosahují úctyhodných výsledků. Aby také ne, na českolipský „zimák“ docházejí většinu dní v týdnu. „Na ledě jsem čtyřikrát týdně,“ říká osmiletá Natálie Trnečková.

„Věnuji se tomu od tří let. Nejvíc mě na tom baví piruety a skoky,“ říká desetiletý Dominik Živec, který se na posledním mistrovství republiky umístil na krásném osmém místě.

ÚSPĚCH S POPELKOU

V roli krále se divákům představuje Vlastimil Harapes .

Dominikova o dva roky starší sestra Jasmína se také pohybuje na ledě od mala. Podobně jako některé další kolegy a kolegyně z oddílu si ji vybrala produkce muzikálu Popelka na ledě, který každoročně objíždí zimní stadiony po celé České republice.

V útlém věku tak mají českolipští krasobruslaři možnost nahlédnout do zákulisí velkého showbussinessu, pravidelně se potkávají s českými kulturními stálicemi, mezi jinými s Leonou Machálkovou, Vlastimilem Harapesem nebo Daliborem Gondíkem. „Potkáváme se v šatně, společně také před vystoupením nacvičujeme,“ říká Jasmína, která se v muzikálu objevuje hned v několika rolích.

„Nejdůležitější je samozřejmě sport, ten muzikál mají jako takové rozptýlení,“ říká trenérka klubu s tím, že je na úspěchy svých svěřenců náležitě hrdá. „Je to velký úspěch, když si je vyberou z tisícovek dalších zájemců,“ pokračuje.

Členové SK Kraso Česká Lípa na domácím ledě.

Mezi prvními se před lety do Popelky dostala patnáctiletá Markéta Kopecká. Je jednou z nejstarších členů oddílu. „Moc mě to baví, ale uvidíme, jak to bude příští rok,“ říká. Problémem odrůstajících krasobruslařů totiž zpravidla bývá nástup na střední školu. „Jsme limitováni nabitým harmonogramem zimního stadionu, starší děti pak nestíhají tréninky,“ dodává trenérka s tím, že náruč pro nové zájemce mají vždy otevřenou.