Francie, Španělsko, Polsko, ale také Turecko, Čína nebo Pákistán. Z těchto zemí pochází čtrnáct mladých lidí, kteří včera přijeli do České republiky. Coby dobrovolníci budou pomáhat v Novém Pralese na Ještědu a také při obnově mokřadů v Jablonném v Podještědí.

Dobrovolníci se sem sjíždějí na takzvaný work camp, který pořádá organizace INEX Sdružení dobrovolných aktivit ve spolupráci s libereckou Společností přátel přírody Čmelák.

Právě Čmelák je zakladatelem a správcem mokřadů u zámku Nový Falkenburk v Jablonném. „Dobrovolníci budou společně pracovat na pozemcích Čmeláka na čtyřech lokalitách. V Novém Pralese na Ještědském hřebeni si vyzkoušejí odkorňování stromů proti kůrovci a stavbu oplocenky," popsala koordinátorka kempu Věra Dráhová.

MokřadyV roce 2005 odkoupila nevládní nezisková organizace Čmelák Společnost přátel přírody zanedbané a odpadem zamořené podmáčené pozemky v Jablonném v Podještědí o rozloze cca 6 hektarů. Společně s dětmi z dětského domova, který sídlí v zámku Nový Falkenburk, s nímž pozemky sousedí, lokalitu uklidila a ve spolupráci s místními navrhla budoucí podobu místa.

V liberecké Temné ulici budou dobrovolníci kosit louky a hloubit tůňky, u potůčku v Jindřichovicích pod Smrkem pak budou opravovat břehy tůní a koryto potoka. „Pak se skupina přesune do mokřadů v Jablonném, kde je čeká vytrhávání orobince a instalace budek pro netopýry," popsala koordinátorka.

Dobrovolníci budou pracovat pět hodin denně za stravu a ubytování, vařit si budou sami. „V plánu máme i různé aktivity, při kterých budou mít příležitost navštívit nová místa, seznámit se s českou kulturou i místní komunitou. Čeká je sjezd na koloběžkách z Ještědu, prohlídku Liberce, tančírna na náměstí, rafting na Jizeře nebo návštěva Dětského domova v Jablonném," doplnila vedoucí workcampu Lucie Chladová.

S účastníky tábora se bude moci seznámit i veřejnost. V úterý 18. srpna se v liberecké knihovně uskuteční neformální setkání spojené s ochutnávkou tradičních pokrmů a v neděli 22. srpna bude na faře ve Vratislavicích tradiční mezinárodní snídaně.

Lidé se také mohou k dobrovolnickým aktivitám v mokřadech v Jablonném připojit. V sobotu 12. září tady proběhne Dobrovolnický den, do kterého se může zapojit kdokoliv, kdo se nebojí vody a umazání od bahna. Během dne se bude vytrhávat orobinec, kosit louka, vydlabávat klády nebo likvidovat křídlatka. K bližšímu seznámení s mokřady u zámku Nový Falkenburk mohou lidé využít exkurzi, která v mokřadech proběhne týden po dobrovolnickém dni, 19. září. Součástí exkurze bude seznámení s flórou a faunou žijící v mokřadech i badatelský program.