Večer, když se vrátí z pole, usedá ke stolu a kreslí. Předtím se ale musí postarat o hospodářství, zařídit práci na pile, vysadit další japonské topoly, rychle rostoucí dřevinu užívanou k výrobě biomasy.

Soukromý zemědělec Lukáš Karbus z Pihelu teď ovšem dosáhl významného úspěchu v tom, čemu se věnuje až po práci. Sedmičlenná mezinárodní porota vybrala čtyřiatřicetiletého muže mezi pět finalistů letošní Ceny Jindřicha Chalupeckého, nejvýznamnějšího domácího ocenění pro mladé výtvarníky.

„Mám z toho určitě radost. Nejdřív jsem tomu úplně nevěřil, pak jsem si to trochu uvědomil. A teď tam jsem a v dobré společnosti," říká Karbus, absolvent novoborské sklářské školy a Fakulty výtvarných umění v Brně.

Lukáš Karbus• nar. 1981
• jeho blízkým příbuzným je světoznámý sklářský výtvarník Jiří Šuhájek
• je absolventem SPŠ sklářské v N. Boru a ateliéru malby na Fakultě výtvarných umění VUT Brno
• žije v Pihelu u Nového Boru
• živí se jako soukromý zemědělec

Coby finalista významné ceny se už zítra představí domovskému Českolipsku. V Kamenickém Šenově přichystal pro studenty tamní Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské, ale i pro širokou veřejnost, výtvarný workshop, který začne v 10 hodin přímo v areálu školy. Akce se zúčastní i členové Správní rady Společnosti Jindřicha Chalupeckého, která prestižní výtvarné ocenění uděluje.

Všech pět finalistů se totiž postupně musí představit veřejnosti a také studentům na pěti různých místech Česka. Karbus, který sérii těchto pěti doprovodných akcí zahajuje, si vybral právě Kamenický Šenov.

close Lukáš Karbus je nominovaný na Cenu Jindřicha Chalupeckého, nejvýznamnější domácí ocenění pro mladé výtvarníky. zoom_in „Jsem sice absolventem novoborské školy, ale ta se teď trochu potácí v křeči, je to taková rozplizlá medúza. A Šenov je pořád takový ryzí. Je to jediná odborná výtvarná škola tady v regionu," vysvětluje mladý malíř, proč si vybral právě Kamenický Šenov.

Dílna se odehraje v přilehlém prostoru šenovské školy. „Půjde do jisté míry o plenérovou práci, zachycení krajiny tradičními výtvarnými prostředky," slibují organizátoři ze Společnosti Jindřicha Chalupeckého.

Součástí prezentace je také debata s autorem, představení umělcovy tvorby a přiblížení kontextu Ceny Jindřicha Chalupeckého. Všechny části programu, který začíná zítra v 10 hodin, jsou přístupné veřejnosti.

Doprovodné programy s finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého budou probíhat ještě dalších 5 měsíců a vyhlášení vítěze se bude konat 20. listopadu v Brně.

Už teď o něm porota ceny prohlásila: „Karbusovy velkoformátové akvarely vybočují z aktuálních trendů, což je možná právě onou kvalitou, která jim dodává na naléhavosti. Jako by na jedné straně reagovaly na modernistická hnutí a na straně druhé se nechaly volně vést pozorováním krajiny a jednoduchého života, na pomezí spirituálních či halucinogenních vizí."

close Lukáš Karbus je nominovaný na Cenu Jindřicha Chalupeckého, nejvýznamnější domácí ocenění pro mladé výtvarníky. zoom_in