Řeč je o Antikonfliktním týmu (zkráceně AKT) Libereckého kraje Policie ČR. „Zjednodušeně - jsme prostředníky mezi běžným občanem a policejním těžkooděncem, kdy každý je v danou chvíli emotivně přesvědčen o své pravdě,“ popisuje práci AKT Michal Soukal, koordinátor AKT Libereckého kraje.

Spolu s kolegy se ve středu zúčastnil školení první pomoci pod dohledem ředitelky jabloneckého Oblastního spolku Českého červeného kříže Kateřiny Havlové v policejní služebně v Bedřichově. Proč potřebují členové AKT zdravotnický kurz? „V davu mohou nastat různé situace. Ze všech policejních složek jsme lidem nejblíže a byla by ostuda, kdybychom zraněnému pomohli jen přivoláním lékaře,“ vysvětlil Soukal.
Zažil již něco podobného? „Naštěstí zatím ne, ale člověk nikdy neví,“ odpovídá a na výzvu Kateřiny Havlové na kolegovi ukazuje, jak zraněného člověka dostat do stabilizované polohy.

„Členové AKT vyslechli výklad a vyzkoušeli si ošetření mnoha typů zranění na figuríně,“ doplnila Dagmar Sochorová, vrchní inspektorka jablonecké policie.

Policisté tak třeba prováděli masáž srdce či umělé dýchání přes roušku i bez ní. Nebo jak pomoci zraněnému v šoku.

AKT - co to je?

V republice operuje čtrnáct Antikonfliktních týmů, v každém kraji jeden. Ten liberecký byl jen v roce 2010 nasazen ve třinácti akcích, z toho třeba na pěti rizikových fotbalových utkáních. „Zejména v Liberci doprovázíme fanoušky hostí na trase mezi vlakovým nádražím a stadionem,“ přiblížil Soukal.

Tým také zajišťoval předvolební mítinky v Liberci či Turnově, pomáhal zklidňovat napjatou situaci v Jaroměři a Josefově. Letos byli příslušníci Antiikonfliktního týmu nasazeni na sedmi akcích a to třeba při soudních jednáních s bývalým totalitním vězeňským dozorcem nebo při protestních pochodech v Krupce u Teplic, kde přišli do styku s extrémní pravicí.

Práce Antikonfliktního týmu spočívá, jak již bylo řečeno, v komunikaci. „Ne vždy se podaří vše na sto procent, protože někteří jedinci přicházejí s jasným cílem provokovat a vyvolávat střety, ale troufnu si odhadnout, že máme tak osmdesátiprocentní úspěšnost,“ dodal Soukal.

Ale nejen při rizikových davových akcích Antikonfliktní tým úspěšně zasahuje. V loňském roce jeho příslušníci aktivně pomáhali při odstraňování škod po povodních v Bílém Kostele na Liberecku. Z vlastní iniciativy a s vlastními prostředky. „Vyklízeli jsme zahrady a domy, opravovali jsme ploty, otloukali omítky, prostě dělali jsme vše, co bylo potřeba,“ přiblížil koordinátor.

AKT vznikly kvůli negativní reakci veřejnosti na zásach policie při akci Czech Tek v roce 2005 v Mlýncích na Tachovsku. Brutální zásah těžkooděnců kritizovala veřejnost, média i tehdejší ombudsman Otakar Motejl