Dva a půl roku, od září 2012, hledaly Doksy cestu, jak zatraktivnit pobřeží ve Starých Splavech. Místy dramatické hledání, do kterého zasáhly nepříjemné osobní spory i verdikty antimonopolního úřadu nebo ministerstva vnitra, by mohlo skončit.

Doksy už totiž mají plán, jak starosplavské pobřeží oživit odhadem za necelých 12 milionů korun bez DPH. Zítra ho radnice představí ve Starých Splavech místním obyvatelům a dalším zájemcům. „Nechali jsme zpracovat architektonickou studii na celou oblast pobřeží ve Starých Splavech. Na pracovním jednání se s ní už seznámili zastupitelé a teď ji chceme představit veřejnosti," potvrdila starostka Doks Eva Burešová.

Studie architektů ze studia City Work Architects navrhuje oživení starosplavského pobřeží rozdělit do pěti etap. V té první by došlo k úpravě pláže a půjčovny šlapadel a nové vydláždění by získala zdejší část Jarmiliny stezky, kterou by měla od pláže oddělovat nová opěrná stěna.

Ve druhé etapě by se mělo řešit výhradně nové molo, které má být skoro dvacet čtyři metry dlouhé a široké od čtyř do téměř devíti metrů.

Zajímavostí je, že závěr mola bude končit volně ve vodě a bude mít tři úrovně sklopení podle tří různých typů lodí, které jezdí po Máchově jezeře. Celé molo bude osvětlené lampami, napojenými na systém veřejného osvětlení. Na ploše mola by měly být také lavičky nebo informační tabule.

V rámci revitalizace se má vyřešit také prostor v okolí stánku s občerstvením, který byl hlavním aktérem předchozích sporů. V této oblasti architekti podle studie navrhují vznik přírodního amfiteátru, ale třeba také upravenou cestu pro přístup složek záchranného systému k vodní hladině (např. hasiči, kteří potřebují čerpat vodu).

Studie také navrhuje rekonstruovat příjezdovou silnici k pobřeží i všechny chodníky v celé oblasti.

V poslední páté etapě by se měl řešit další, zhruba půl kilometru dlouhý, úsek Jarmiliny stezky, na které nově přibude, osvětlení, lavičky i koše.

Co s pobřežím ve Starých Splavech začaly Doksy řešit na podzim roku 2012 poté, co podnikatel Michal Bouška městu nabídl, že do pobřeží sám investuje 20 milionů korun s tím, že opravené cesty a chodníky pak předá městu a všechno ostatní si nechá v dlouhodobém pronájmu. Bouška měl také v plánu postavit na zrekonstruovaném molu cukrárnu.