VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Molo, hřiště i amfiteátr. Pobřeží ve Splavech má mít novou tvář

Doksy - Město chtce oživit pobřeží Máchova jezera. Úplně novou studii, která řeší splavskou zátoku, radnice v úterý představí.

13.4.2015 4
SDÍLEJ:

Studie architektů ze studia City Work Architects navrhuje oživení starosplavského pobřeží rozdělit do pěti etap.Foto: City Work Architects

Dva a půl roku, od září 2012, hledaly Doksy cestu, jak zatraktivnit pobřeží ve Starých Splavech. Místy dramatické hledání, do kterého zasáhly nepříjemné osobní spory i verdikty antimonopolního úřadu nebo ministerstva vnitra, by mohlo skončit.

Doksy už totiž mají plán, jak starosplavské pobřeží oživit odhadem za necelých 12 milionů korun bez DPH. Zítra ho radnice představí ve Starých Splavech místním obyvatelům a dalším zájemcům. „Nechali jsme zpracovat architektonickou studii na celou oblast pobřeží ve Starých Splavech. Na pracovním jednání se s ní už seznámili zastupitelé a teď ji chceme představit veřejnosti," potvrdila starostka Doks Eva Burešová.

Studie architektů ze studia City Work Architects navrhuje oživení starosplavského pobřeží rozdělit do pěti etap. V té první by došlo k úpravě pláže a půjčovny šlapadel a nové vydláždění by získala zdejší část Jarmiliny stezky, kterou by měla od pláže oddělovat nová opěrná stěna.

Ve druhé etapě by se mělo řešit výhradně nové molo, které má být skoro dvacet čtyři metry dlouhé a široké od čtyř do téměř devíti metrů.

Zajímavostí je, že závěr mola bude končit volně ve vodě a bude mít tři úrovně sklopení podle tří různých typů lodí, které jezdí po Máchově jezeře. Celé molo bude osvětlené lampami, napojenými na systém veřejného osvětlení. Na ploše mola by měly být také lavičky nebo informační tabule.

V rámci revitalizace se má vyřešit také prostor v okolí stánku s občerstvením, který byl hlavním aktérem předchozích sporů. V této oblasti architekti podle studie navrhují vznik přírodního amfiteátru, ale třeba také upravenou cestu pro přístup složek záchranného systému k vodní hladině (např. hasiči, kteří potřebují čerpat vodu).

Studie také navrhuje rekonstruovat příjezdovou silnici k pobřeží i všechny chodníky v celé oblasti.

V poslední páté etapě by se měl řešit další, zhruba půl kilometru dlouhý, úsek Jarmiliny stezky, na které nově přibude, osvětlení, lavičky i koše.

Co s pobřežím ve Starých Splavech začaly Doksy řešit na podzim roku 2012 poté, co podnikatel Michal Bouška městu nabídl, že do pobřeží sám investuje 20 milionů korun s tím, že opravené cesty a chodníky pak předá městu a všechno ostatní si nechá v dlouhodobém pronájmu. Bouška měl také v plánu postavit na zrekonstruovaném molu cukrárnu.

Autor: Michael Polák

13.4.2015 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení