Žádné nebezpečí však podle vyjádření všech nehrozí. „Tito dva zaměstnanci v podniku Foxconn vůbec nepracovali. Firma pro ně po příjezdu do ČR neměla práci, proto se objevili u nás. Obavy však nastaly, a to i přesto, že oba cizinci absolvovali v červenci lékařské vyšetření s negativním výsledkem právě u zmíněné firmy. Přece jen se pohybovali v prostředí, kde se nemoc objevila,“ řekl Deníku ředitel strážského podniku Johnson Controls Peter Kancian.
„Nechceme nic nechat náhodě a kromě běžných zdravotních prohlídek jsme nechali tyto dva zaměstnance vyšetřit nad rámec zákona,“ dodal. Běžnou zdravotní prohlídkou měl na mysli vstupní vyšetření, které provádí lékař ze Stráže pod Ralskem Bohuslav Klimša.
„Na vstupní prohlídku ke mně přichází každý mongolský uchazeč o zaměstnání ve společnosti Johnson Controls. Většina z nich s sebou přináší i rentgeny plic a výsledky laboratorních vyšetření, která si nechávají dělat v Mongolsku. Převážně jsou tyto snímky i testy kvalitní a mohu z nich vycházet, ale jsou i případy, že rentgen plic musím nařídit znovu,“ vysvětluje MUDr. Bohuslav Klimša.

„Dva týdny jsem měl dovolenou a snímky a testy oněch dvou zaměstnanců jsem dostal na stůl až dnes. Předběžně mohu říci, že žádné riziko nehrozí. Přesto je pro jistotu pošlu opětovně na rentgen a nechám provést další laboratorní testy,“ dodává MUDr. Klimša, podle kterého je riziko naprosto minimální.
„Možné je všechno a vyvrátit možnou nákazu na sto procent nemůže nikdo. V tomto případě jsem si ale téměř jistý, a chtěl bych všechny zaměstnance i obyvatele ujistit, že jim nic nehrozí,“ říká na závěr lékař.
O zaměstnávání cizinců z jakéhokoliv zahraničí hygienici nevedou žádné statistiky. „Hlášení o zaměstnávání cizinců z rizikových oblastí nedostáváme,“ sdělila vedoucí odboru hygieny práce z Krajské hygienické stanice v Liberci Jana Novotná. O možném nebezpečí se tak dovídají až ve chvíli, kdy je hrozba nákazou už reálná.
Na Českolipsku stoupl během jednoho roku počet pracovníků mongolské národnosti o tři sta procent. „K polovině letošního roku evidujeme 430 mongolských zaměstnanců. Oproti témuž období v loňském roce se tento počet zvýšil o tři stovky,“ řekla Deníku Marcela Ottová z úřadu práce v České Lípě.
Přibližně osmdesát Mongolů pracuje právě v podniku Johnson Controls ve Stráži pod Ralskem, většina ostatních pak v tomtéž podniku v České Lípě a jen přibližně jedno procento mongolských pracovníků je zaměstnáno jinde, avšak i tam na pozici šičky.
Ve strážském podniku, kde je zaměstnaných přibližně pět stovek pracovnic, zaujímají mongolské šičky více než patnáct procent ze všech. Společně s ostatními cizinci je to pak téměř čtvrtina.
„Už jen kvůli velké jazykové bariéře bychom samozřejmě raději zaměstnávali české pracovníky. Požadavek na jejich přijetí máme na všech okolních úřadech práce. Takových je však na místním trhu práce už jen velmi málo,“ vysvětluje vysoké procento zaměstnaných cizinců ředitel podniku Peter Kancian.