Zhruba jednou za dva roky se její nemoc probudí. Nastává to, čemu lékaři říkají „ataka". Útok probuzené nemoci. Sedmadvacetiletá Monika Kalová z České Lípy to dobře zná. Někdy se ani pořádně nemůže postavit na nohy. Brní ji celé tělo, motá se jí hlava. „Naposledy jsem ztratila citlivost v levé noze. Vůbec nepoznám, jestli lezu do studené nebo horké vody," popisuje.

Nemoc, o které je řeč, je nevyléčitelná. Používá se pro ni zkratka RS roztroušená skleróza. Monice tuhle diagnózu sdělili ve třiadvaceti letech.

Vloni se dívka zapojila do akce Think Big, jejímž prostřednictví Nadace O2 motivuje mladé lidi do 26 let věku, aby změnili své okolí. Monika v rámci toho vymyslela projekt „Život s ní, život s RS." Naplánovala, že osloví známé osobnosti s diagnózou roztroušené sklerózy a nechá je vyfotit pro kalendář, jehož výtěžek by měl pomoci zase lidem se stejnou diagnózou.

Nijak jednoduchý projekt dotáhla dívka do konce. Kalendář, který představuje tváře osobností se záludnou nemocí je na světě.

Hašek i Miloš

Nechybí v něm například Ivan Hašek mladší, syn věhlasného fotbalového internacionála, který kvůli roztroušené skleróze musel skončit s profesionálním fotbalem. Jednou z tváří kalendáře je také basketbalista a někdejší reprezentant Pavel Miloš, jemuž stejná diagnóza také rázně vstoupila do života.

Monika pro projekt získala také Danielu Bláhovou, která je kvůli nemoci odkázaná na invalidní vozík a zúčastnila se expedice na Kilimandžáro, nebo Janu Novotnou, vítězku soutěže Zaměstnanec roku, jejímž životním osudem je také RS.

Focení do kalendáře probíhalo v lednu v Praze v sídle společnosti 2media.cz v proslulé Pařížské ulici. Fotografem byl Martin Straka, který je mimojiné hlasatelem Českého rozhlasu v Ostravě. „Sehnat je nebylo vůbec těžké. Všichni, které jsme oslovili, do toho šli velmi ochotně. Hned souhlasili," říká Monika.

Focení podle ní bylo moc příjemné. „Až na to, že jsme se všichni hodně mezi sebou bavili o naší nemoci. Nejčastějšími tématy bylo jak často si kdo píchá injekce a co nám dělají prášky," glosuje lednové přípravy kalendáře Monika.

Sestry v akci

Teď už hotový kalendář má slušný úspěch. „Známí si ho třeba berou do práce, aby ho ukázali i dalším lidem," vypráví Monika. Kalendář už představila také prostřednictvím Dobrého rána s Českou televizí. „Pak mi všichni psali a volali, že to viděli a že to je super."

Výtěžek z kalendáře půjde pro projekt Sestry v akci, který představuje tým zdravotních sester, jež jsou neustále na telefonu a pacienti s roztroušenou sklerózou jim mohou kdykoliv zavolat a požádat je o pomoc při řešení náhlé situace, která nastala působením RS.

Kalendář by měl také pomoci více seznámit veřejnost s roztroušenou sklerózou. „O tom, že může postihnout i mladé lidi se obecně moc neví. Přitom se nejčastěji objevuje u žen mezi dvacátým a čtyřicátým rokem života," dodává sedmadvacetiletá Monika Kalová. Českolipanka, která pro boj s nemocí, jíž trpí, udělala za jediný rok strašně moc.