Majitelé čtyřkolek a terénních motocyklů ničí při provozování svého koníčka lesy, pole, louky i koryta potoků. Vědí, že svým chováním porušují zákon, avšak touha po vybití adrenalinu je často mnohem větší a v kombinaci s faktem, že na Českolipsku není příliš míst, kde by mohli svého koníčka provozovat legálně, vyrážejí tam, kde škodí.

Motokrosových tratí na Českolipsku skutečně není mnoho. Jsou tu pouze dvě. Ve Stráži pod Ralskem a v Okrouhlé. O té ve Stráži navíc příliš lidí vůbec neví, protože více než rok byla mimo provoz. Proč tomu tak bylo, vysvětlil její provozovatel Roman Majer. „Nebyl čas na její údržbu. Já i kolega jsme měli v loňském roce jiné starosti. Letos je ale trať opět připravená,“ uvedl Roman Majer.

Ani zde si ale vyznavači radovánek na silných strojích příliš neužijí. Osm metrů široká a více než dva kilometry dlouhá trať je totiž otevřená pouze dva dny v týdnu, a to ve středu odpoledne a po celý den v sobotu.

Ještě méně času mohou strávit čtyřkolkáři a motorkáři na trati v Okrouhlé. Zde mohou pustit uzdu své vášni pouze ve středu odpoledne. „Trať je nedaleko zastavěné části obce a musíme tak podle dohody s vedením obce respektovat právo na klid zdejších obyvatel,“ vysvětluje jeden z členů zdejšího Moto-sport-klubu Josef Prskavec.

Osud trati v Okrouhlé je navíc velmi nahnutý. Pozemek, kde se trať nachází, patří totiž soukromému majiteli, který jej v současné době prodává a není proto vůbec jisté, zda zdejší trať letošní sezonu vůbec přečká.

Aby mohli motorkáři z Nového Boru a okolí trénovat, žádali město Nový Bor o vyhledání nové lokality, kde by si pronajali pozemek a provozovali zde motokrosovou trať. „Žádné pomoci jsme se nedočkali,“ uvedl další z členů motokrosového týmu Tomáš Tondl. „Začali jsme proto hledat sami a vhodný pozemek jsme rychle našli. Ten se nachází v katastru obce Chotovice nedaleko Pihelu. Z počátku vše vypadalo nadějně. Vedení obce Chotovice nám vycházelo ve všem vstříc, avšak i v tomto případě vše skončilo na mrtvém bodě,“ dodal zklamaně.

Začátkem konce nadějí byla pro motorkáře nevole obyvatel Pihelu. Začali sepisovat petici a velmi hlasitě proti budování motokrosové trati bojovali.
„Požádali jsme Svazek obcí Novoborska o podporu a pomoc při řešení naší situace a v podstatě jsme jeho členům přenechali tento úkol a doufali jsme, že při jeho řešení udělají na základě jejich slibu vše, co bude v jejich silách,“ pokračuje Tomáš Tondl.

„Jak se však ukázalo, byla to chyba. Milí starostové začali přesně tím, čím správný soudruh začíná. Místo toho, aby náš projekt podpořili, začali shromažďovat argumenty, proč to nejde. V souladu s úřadem pro životní prostředí nás totiž rovnou a ihned posunuli do roku 2010, a to prý proto, že na lokalitě se v současné době nachází takzvaný nálet, což jsou pro upřesnění břízky necelý jeden metr vysoké s kmínkem maximálně do dvou centimetrů, jež bohužel mimo dobu vegetačního klidu již nelze vykácet. Musí se proto rok počkat a aby toho nebylo málo, tak si nechali zjistit, že lokalita není v územním plánování určena pro sportovní účely, tudíž je potřeba ihned v příštích územních plánovacích obdobích začlenit tuto lokalitu správným směrem. Slovo ihned v tomto případě znamená více než dva roky,“ vysvětluje dále Tomáš Tondl.

Podle svých slov je přístupem úřadů zklamán natolik, že už se v budování nové motokrosové trati dále odmítá angažovat. „Zkusili jsme možné i nemožné a nepomohlo nic. Myslel jsem, že když všichni nadávají na motorkáře, budou rádi, že alespoň část z nich dostaneme na okruh, kde se budou bavit organizovaně a nebudou nikoho ohrožovat a ničit přírodu. Jak se ale ukázalo, lidem asi vyhovuje, když si mohou zanadávat. Postoj lidí a úřadu totiž nepovede k ničemu jinému, než že motorkáři vyrazí opět do lesů.“

To se pochopitelně nelíbí ani starostům z Novoborska. „Vítám záměr vybudovat trať, na které budou moci motorkáři oficiálně jezdit. Je to rozhodně lepší, než aby jezdili po lese. Není to ale tak jednoduché. Nejsou to obce, které záměru brání. Jsou to ti lidé, kterým nedochází, že dostat motorkáře nenásilnou formou pod kontrolu, prospěje jak jim, tak především přírodě, kterou tak urputně brání,“ uvedl předseda Svazku obcí Novoborska a starosta Okrouhlé Jiří Vosecký.

„Jednoduché to ale není ani s motorkáři. Vybudování trati si představují příliš nereálně. Nikdo nemůže povolit výstavbu sportoviště bez nutných náležitostí. Přesto jim jako svazek rádi vyjdeme vstříc. Ať si vytipují několik lokalit na území Novoborska, kde budou dostatečně daleko od obydlí a předloží svůj konkrétní záměr a teprve pak se můžeme pokusit zlomit podle mého názoru naprosto iracionální odpor některých ochránců přírody,“ dodal.