Na silnici patří k nejzranitelnějším a zřejmě to dobře vědí. Desítky motocyklistů z celého kraje, především začátečníků, tento týden obsadí autodrom v Sosnové, aby se zdokonalili v jízdě a především se naučili jezdit bezpečně. Kurzy s názvem „Učme se přežít" pořádá Liberecký kraj už od roku 2010 a i letos je o ně obrovský zájem.

„První dva kurzy, které proběhnou tento týden, jsou již plné a poptávka ze strany motocyklistů dvojnásobně převyšuje počet míst," potvrdil Jan Polák, koordinátor bezpečnosti silničního provozu Libereckého kraje. Další dva termíny nabídnou kurzy na přelomu června a července.

Kurzy jsou určené čerstvým držitelům řidičského oprávnění a méně zkušeným motorkářům. Ale nejen těm. I bravurní jezdci často zapomínají, že nebezpečí může přijít od ostatních. „Už dávno neplatí, že závažné nehody jsou doménou mladých řidičů. Čím dál tím častěji umírají osoby ve středním věku," dodává Jan Polák, koordinátor bezpečnosti silničního provozu Libereckého kraje.

A rozhodně ne vždy je podle něj na vině motorkář. V přibližně polovině případů padá vina za způsobenou smrtelnou nehodu na jiného účastníka. Příčinou bývá to, že jezdce v jedné stopě přehlédne, případně nezaregistruje včas typicky při dávání přednosti v jízdě, otáčení, předjíždění či objíždění. Právě motocyklista je tím, kdo je v případě střetu v jednoznačné nevýhodě. To, že je za viníka označen někdo jiný, mu už život či zdraví nenavrátí.

Tragický rok 2014

Účastníci se na autodromu pod dohledem zkušených instruktorů seznámí s teoretickými základy pokročilejších technik jízdy, které budou moci vzápětí prakticky vyzkoušet na okruhu.

Velkému zájmu o kurzy napomáhá možná i to, že loňský rok byl pro motocyklisty skutečně tragický. Zatímco v Česku dlouhodobě platí, že každá desátá oběť nehody je jezdec v jedné stopě, loni byl každým sedmým mrtvým řidič motocyklu či jeho spolujezdec.

Kurzy na autodromu v s Sosnové letos projde kolem dvou set účastníků. „Pokusíme se také zapojit ostatní instituce, aby se přidaly a na své náklady pořádaly další kurzy. Ohlasy účastníků, které pečlivě sledujeme, jsou pozitivní. Hlavně nás těší ty zprávy, kdy nám účastníci zpětně píší, že kurz jim pomohl opravdu vyřešit krizovou situaci a předejít pádu a třeba i zranění," uvedl Vladimír Mastník, člen rady Libereckého kraje, pověřený vedením resortu dopravy.

Učme se přežítZdokonalovací kurzy pořádá Liberecký kraj společně s Týmem silniční bezpečnosti a oddělením BESIP MD.
Volné termíny na rok 205:
30. června
1. července
Více informací pro zájemce na http://www.bezpecnenasilnicich.cz/