Nejen na Českolipsku přibylo vážných dopravních nehod, při kterých byli vážně zraněni motorkáři. Někteří z nich se už domů nevrátí. Nejčastější příčinou je nerespektování pravidel provozu na silnicích.
Silnice v okolí Máchova jezera, Jestřebí a také Dubé jsou stále lákadlem pro motorkáře, kteří sem přijíždějí často jen proto, aby v zatáčkách otestovali schopnosti svých strojů. Stává se však, že své síly přecení a dochází k dopravním nehodám.
„Jen během letošního roku v období od ledna do května se odehrálo celkem šestnáct nehod. Zahynul jeden motorkář, šest dalších utrpělo při nehodách vážná poranění, sedm bylo zraněno lehce,“ sdělil nám Milan Bradáč z Okresního ředitelství Policie ČR v České Lípě. V loňském roce bylo zaznamenáno devět případů.
Řadu nehod zavinili sami motocyklisté. Obyvatelé měst a obcí podél silnic, které nejčastěji motorkáři brázdí, dávají najevo svou nespokojenost. „Mám strach hlavně o děti. Ti lidé jezdí jako šílenci a bojím se, aby moje děti nesrazili,“ vyjádřila své obavy Simona Koutná z Dubé a dodala, že by se s tím mělo něco udělat.
Řada motocyklistů nejen, že porušuje pravidla silničního provozu, ale sází na svou nepolapitelnost a spoléhá na rychlost svého stroje. K tomu, aby je policisté nemohli za jejich přečiny potrestat používají nejrůznější fígle. „Vídáme některé jedince, kteří si záměrně zakrývají registrační značku svého motocyklu například batohy, kusem látky nebo dámskými kalhotkami, anebo značku nemají vůbec. Znemožňují nám tak, abychom je identifikovali,“ uvedl jeden z českolipských dopravních policistů.
Motocyklisté ohrožují nesprávným stylem své jízdy nejen sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu. „Hrozbou pro bezpečnost provozu nejsou jen motorkáři, ale všichni, kteří porušují pravidla silničního provozu. Pokud se zaměříme přímo na motorkáře, jedná se v jejich případě o překračování nejvyšší povolené rychlosti a riskantní předjíždění, kterým ohrožujínejen sebe, ale i ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích,“ řekl Milan Bradáč.
Co proti tomuto nešvaru dělá policie? „Policisté provádějí silniční kontroly v místech, kde dochází k častému porušování pravidel silničního provozu. Za všechny bych jmenoval především silnici I/9 mezi Bukovcem a Jestřebím. Na této trase se v tomto roce konaly dopravně bezpečnostní akce již několikrát,“ uzavřel Milan Bradáč.