„Byli jsme tu minulý týden a našeho kluka málem srazil chlap na motorce. Jel jako šílenec, kluk se ho lekl a spadl z kola. Zázrak byl, že ho minul,“ řekl Jan Holomoj, který do Ralska jezdí s rodinou na kolech poměrně často. Někdy jsou ovšem právě cyklisté nebo in-line bruslaři těmi, kdo hazardují se svými životy. Prohánějí se bezelstně po dráze a každou chvíli kolem nich obrovskou rychlostí projedou motorkáři nebo řidiči automobilů.
Ve velké rychlosti stačí pak jen nepatrný pohyb řidítky nebo volantem a neštěstí je na na světě. „Řidič motocyklu se na zde před několika dny bočně srazil s jedoucím automobilem. Při pádu utrpěl natolik vážná poranění, že jej musela letecká záchranná služba transportovat do krajské nemocnice,“ uvedl Milan Bradáč z Okresního ředitelství PČR v České Lípě.
O tomto víkendu v Ralsku proběhl zátah zaměřený na motoristy, kteří prakticky nemají v prostoru co pohledávat. „Chytili jsme čtyři motorkáře, kteří jezdili přímo v přírodní rezervaci. Teď je čeká správní řízení a pokuta až do výše 100 tisíc korun,“ řekl velitel městské policie Ralsko Oto Váradi. Akce se kromě městských strážníků zúčastnili také příslušníci dopravní policie a správy Vojenských lesů a statků divize Mimoň. „Tyto akce chystáme i do budoucna a budou stále častější,“ dodal Oto Váradi.
V prostoru dochází ze strany motoristů k ohrožení nejen chodců a cyklistů, kteří se pohybují po vyznačených stezkách, ale také k ničení místní fauny, která nájezdy motorkářů trpí. „Ty, které se nám podařilo dopadnout tvrdili, že jsou tu poprvé. Byli to vesměs pražané,“ prozradil Oto Váradi. Nebezpečí jsou si vědomi i sami motoristé. „Jezdím sem, když si chci s autem zablbnout. Tady si můžu dovolit, to co na silnici ne,“ přiznal jeden z mladíků, ale nechtěl uvést své jméno.