Zima, plíseň a někdy i studená voda. V těchto podmínkách musí žít už třetím rokem nájemníci bytů převážně na sídlišti Sever v České Lípě. Byty má ve vlastnictví společnost CPI. Na stížnosti obyvatelé dostanou vždy stejnou odpověď: Musíte více větrat, používejte savo, nyní je zima a my s tím nic neuděláme, máme slabé kotle.

„V bytech pořád neteče teplá voda, praskají zde trubky. Mám v bytě, kde jsem s pětiměsíční dcerou, plíseň a zatéká mi sem. Když jsem si byla stěžovat, bylo mi řečeno, že firma nemá na opravu potrubí peníze, taktéž na zateplení panelového domu," uvádí jedna z žen, která bydlí na sídlišti Sever.

Obdobně je na tom Lucie, které doma ani nehřeje topení. „Je 16 hodin a u nás doma je 15 stupňů, musím používat přímotop. Mám malé děti, věčně jsou nemocné, když chci umýt nádobí, musím ohřívat vodu na kamnech. Nájem platím 10 tisíc korun a doplácím 4 000 za elektřinu, protože přímotop u nás musí běžet skoro bez vypnutí," zlobí se Lucie, která bydlí v bytě od firmy CPI.

Topí troubou

Jinde si musí zatopit troubou. „Jsem tady s manželkou dočasně, stavíme barák, a tak jsme nechtěli žít v rozestavěném domě, po čase zjišťujeme, že by to vyšlo možná stejně. V pokojích se teplota pohybuje kolem 15 stupňů, teplá voda neteče, doma si musíme zapínat troubu, abysme se zahřáli. Tento týden jsem volal na pobočku, řekli mi, že mají slabé kotle a tím to haslo. Držím se, jen protože vím, že brzy půjdeme do vlastního," uvádí Martin taktéž se sídliště Sever.

Podle nájemníků se plíseň v bytech tvoří již roky.

„Jsem už vážně zoufalá. Mám zde dvouměsíční dítě, které neustále dýchá výpary sava, neboť to tu vytrvale podle rad od CPI stříkám. Samozřejmě topím na 5 a větrám," popsala nájemnice, která se na firmu s těmito potížemi obrací již třetím rokem, dokonce závadu nahlásila na hygienu, ani to nepomohlo.

Už dost

Nyní těmto lidem došla trpělivost. „Vytvořila se petice, lidé s ní obcházejí byty, podepsat ji mohou lidé i na náměstí v České Lípě v restauraci U Hrabala. Také jsme se obrátili na paní starostku, ta nám zatím přislíbila, že se pokusí zahájit s firmou jednání," říká Lucie.

Byty v České Lípě na sídlišti Sever pronajímá společnost CPI Byty, patřící do skupiny CPI Group miliardáře Radovana Vítka. Není to poprvé, co se nájemníci těchto bytů v Lípě bouří. Podle mluvčí společnosti se problémy řeší. „Je pravda, že pobočka v České Lípě v posledních mrazivých dnech řeší dotazy ohledně výhřevnosti kotlů v domech. Dle dodavatele tepla odpovídají jím vybudované kotelny vyprojektovaným a nezbytným výkonovým parametrům každého jednotlivého domu. Nicméně pro zvýšení kvality dodávky tepelné energie se rozhodl dodavatel tepla posílit kotelny, ještě nad rámec projektovaných hodnot, o další plynový kotel," uvedla Michaela Winklerová, mluvčí CPI.

„V loňském roce bylo takto posíleno 10 kotelen a v letošním roce se bude jednat o dalších 20 kotelen," dodává mluvčí. Otázkou však zůstává, kdy se lidé, kteří si stěžují již řadu let, dočkají teplých a neplesnivých bytů.

Problém s plísněmi nebo nižšími teplotami v místnostech se podle Winklerové netýká celého sídliště Sever, ale pouze několika konkrétních domů, respektive bytů. „Konkrétními případy se zabýváme individuálně. Vždy hledáme příčinu. Posoudíme stav konstrukce, zdali nedochází k zatékání například okny, střechou či spárami v panelech, a pokud takovýto problém zjistíme, tak zajistíme opravu," říká mluvčí CPI Byty.

V některých případech společnost instaluje na střechy odvětrávací hlavice, které odvádějí zkondenzovanou vlhkost z izolace střech. „Ve velkém počtu případů je ale skutečnou příčinou uživatelské chování nájemníků, kteří především nedostatečně větrají. Proto se snažíme jim užívání bytů a nových oken neustále připomínat, následné odstraňování důsledků je pak opravdu otázkou chemických přípravků a změny venkovních teplot," dodává Winklerová.

Podle jejích slov se plísně v bytech objevují nejčastěji na jaře a na podzim, kdy je venkovní teplota nad nulou a venku zvýšená atmosférická vlhkost. „V dotčených bytech instalujeme měřidla, která zaznamenávají teplotu a vlhkosti vzduchu, měření obvykle skutečně ukáže nedostatečné větrání," podotýká mluvčí.

K dotazům, zdali se chystá zateplení domů, se společnost zatím nevyjádřila.

Okna nepomohla

Není to poprvé, kdy nájemníci CPI řeší podobné problémy. Už v roce 2010 si lidé stěžovali na nevyhovující podmínky v bytech. Založili tehdy sdružení Za klidný Sever, jednali s vedením firmy a o pomoc se obrátili i na vedení města.

Po dlouhých jednáních se nájemníci dočkali nových oken. S jejich kvalitou však spokojenost příliš není. „Plíseň se mi doma tvoří od roku 2010, kdy se vyměnila plastová okna. Poslední dva roky je to ale opravdu ve velkém rozsahu. Proč s námi neřeší tu vlhkost v bytech, která je způsobena tím, že není zatepleno a voda se sráží v bytech a způsobuje plíseň a to i přes to, že jsem tento problém na pobočce v České Lípě několikrát řešila.," doplňuje Karolína z Okružní ulice.