Plánované úpravy nabídnou více interaktivních možností pro děti. „Hlavní místnost zůstane naučná a bude věnována expozici. Tedy kompletní sbírce všech čísel komiksu, filmové tvorbě, tvorbě komiksu samotného či jeho autorovi,“ informoval ředitel organizace Kultura Doksy Petr Hozák.

Výstava se rozšíří do místností ve třetím patře zámku, které se musí nejdříve stavebně připravit. V současné době aktualizují projektovou stavební dokumentaci a připravují veřejnou zakázku. „Doufáme, že se vše do konce roku podaří a my budeme moci do nového roku přivítat návštěvníky s novými prostorami, kde děti naleznou strašidelný hrad, Myšpulínovu laboratoř či Fifinčinu kuchyni,“ dodal Hozák.

Ilustrační foto
Na kolo? Za koupáním? Prázdninové výlety po kraji usnadní turistické spoje

Do úprav se zapojí i samotní autoři Čtyřlístku, tedy manželé Jaroslav a Lucie Němečkovi, se kterými muzeum úzce spolupracuje. „Pan Němeček je stále plný nápadů a my se moc těšíme, až budeme společně vylepšovat prostory pro dětské návštěvníky,“ podotkl Hozák.

Na rekonstrukci a vybavení dalších dvou místností muzea vyčlenili zastupitelé částku šest milionů korun. „Kdo navštívil stávající muzeum, mi dá určitě za pravdu, že pokud chceme, aby se k nám rodiny s dětmi vracely, je potřeba na muzeu stále pracovat a dělat ho atraktivnějším,“ sdělila starostka Doks Eva Burešová.

Do kina vláčkem

Kromě samotného Muzea Čtyřlístku se mohou zájemci těšit na řadu kulturní akcí, které jsou sdružené do jedné velké nabídky s názvem Kulturní léto. Skloubilo promítání letního kina, komentované prohlídky s herci na zámku v Doksech, divadla pod širým nebem, hudební festivaly či zábavné akce pro celou rodinu včetně atrakcí, divadélek, soutěží a dobrodružných stezek.

Jednu z novinek představuje spolupráce s výletním vláčkem, který přiveze i odveze návštěvníky letního kina okolo Máchova jezera. „Výletní vláček jezdí v letní sezoně dle pravidelného jízdního řádu každý den a spojuje oba břehy Máchova jezera. Pokud promítá letní kino v zámeckém parku v Doksech, vláček doveze návštěvníky ze Starých Splavů a po skončení filmu opět zpátky,“ upřesnil Hozák.

Zoologická zahrada v Liberci
Letní sezona začala. Návštěvnosti v regionu loni kralovala liberecká zoo

Navážou zde také na úspěch nultého ročníku divadelního festivalu, který proběhl loni v zámeckém parku. „S hercem Ivanem Luptákem připravujeme koncept festivalu. Letos se představí divadlo Ungelt a komedie Vejšlap. Rádi bychom do příštích let uvedli během letní sezony představení hned několik,“ nastínil plány ředitel organizace Kultura Doksy.

V Doksech usilují i o to, aby nabídli pestrou kulturní nabídku i mimo letní sezonu. Ve městě funguje celá řada úspěšných akcí, které se těší pozornosti širokého okolí, ať už se jedná o Dokské pověsti, rozsvěcení Vánočního stromu na náměstí Republiky či Den seniorů. „Snažíme se propojovat kulturní program se zajímavým místem, lidmi či nevšedním zážitkem. Jsme rádi, když z akcí odcházejí lidé nadšení a s úsměvem,“ dodal Petr Hozák.

Komiks, který provází generace

Dějištěm proslulého komiksu Čtyřlístek jsou Doksy, Máchovo jezero a Bezděz. Manželé Němečkovi zakoupili v roce 1968 chalupu poblíž Doks. Zdejší kraj je natolik okouzlil, že se rozhodli zasadit děj Čtyřlístku právě do okolí města Doksy.

Samotné muzeum sídlí v zámku v Doksech, kam se přestěhovalo v roce 2019 z původních prostor v městské knihovně. V muzeu je stálá expozice věnovaná vývoji komiksu Čtyřlístek. Obliba postaviček komiksu oslovila i Českou poštu a ve spolupráci s Jaroslavem Němečkem vydala v roce 2010 první poštovní známku s postavičkou Čtyřlístku, a sice s Fifinkou. V současné době mají svou poštovní známku všechny postavičky Čtyřlístku. Proto také tématu Čtyřlístek na poštovních známkách je v muzeu věnována velká pozornost.

Raritou muzea je mimo jiné i to, že se zde mohou návštěvníci setkat se všemi postavičkami v téměř životní velikosti, zaboxovat si v Bobíkově tělocvičně nebo zhlédnout filmovou pohádku Čtyřlístku. V muzeu je i místo na kreslení, prostor pro besedy a přednášky.

Letní události v Doksech
23. července – promítání letního kina v zámeckém parku a českou filmovou komedii Mimořádná událost
28. července – strašidelná noční prohlídka zámku v Doksech
29. července – divadlo pod širým nebem v zámeckém parku, komedie Šest v tom v režii herce Jaroslava Sypala
6. srpna – 9. ročník rockového festivalu Zadarmofest na pláži Klůček u Máchova jezera
10. srpna – divadlo Ungelt a jejich představení Vejšlap, které se představí pod širým nebem ve složení Martin Písařík, Jan Holík a Petr Stach
13. srpna – Pohádkový zámek
28. srpna – tradiční Vinobraní u jezera