VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum představilo odkazy na „bulharského“ umělce od Dubé

Česká Lípa - Odkazy, které připomínají opomínaného českého malíře Ivana Mrkvičku, rodáka z Vidimi nedaleko Dubé, vystavilo jako „exponát měsíce" muzeum v České Lípě.

25.4.2013
SDÍLEJ:

Ivan Mrkvička: Oráč.Foto: www.muzeumcl.cz

Ivan Mrkvička ( (1856 - 1938)) celých čtyřicet let ze svého života prožil v Bulharsku, nejprve v Plovdivu, kde založil uznávanou kreslířskou školu, a později na akademii v Sofii.

Po návratu do Československa navázal malíř na svůj úzký vztah k Českolipsku. To, co se od něj dnes nalézá ve sbírkách Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě, to všechno sám Mrkvička osobně muzeu věnoval.

„Do Českého muzea pro kraj Českolipský věnoval listy z alba vydaného v Sofii, kde byla reprodukována jeho nejpřednější díla. Dále rukopis opisu a otisk sbírky jeho sonetů Krůpěje z neznáma. V květnu 1936 přijal pozvání českolipských menšinářů k otevření muzea v Zákupech. Patřil k předním a nejváženějším hostům," popisuje komentář, se kterým muzeum Exponát měsíce vystavilo.

Profesor Mrkvička (původním jménem Jan Václav, ale v Bulharsku si jméno upravil na Ivan) je pokládán za zakladatele moderního bulharského malířství. Podařilo se mu pro bulharskou veřejnost i ostatní svět vytvořit představu o charakteru lidu i kultury.

Ivan Mrkvička: Dušičky.

Ivan Mrkvička: Cikánka.

Autor: Redakce

25.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení