Muzeum v České Lípě i jeho okresní pobočky budou přes zimu jako každý rok uzavřené. Proběhne několik změn.

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě se uzavřelo na dva měsíce. V pátek se rozloučilo s posledními návštěvníky a dnes už je vystřídali řemeslníci. Muzeum čeká malování v expozičních prostorách v přízemí a v prvním patře hlavní budovy a také ve vstupním prostoru pokladny. Opravit je třeba rozvody vody v přízemí. „Pracovat se bude i na doplnění a aktualizaci stálých expozic a instalaci nových výstav. Znovu se muzeum turistům otevře 1. března," řekl ředitel Zdeněk Vitáček.

Změny a nové nápady

Českolipské muzeum se na začátku roku na dva měsíce uzavírá už tradičně, ukázalo se totiž, že v lednu a únoru je návštěvnost nejslabší. „My tím získáme nejen prostor a čas k realizaci řady nových nápadů a zajímavých změn v expozicích, ale zároveň během tohoto času ušetříme i nemalé finanční prostředky na provozu, které pak můžeme investovat do zlepšení stávajících podmínek a služeb naší instituce," vysvětlil ředitel. V průběhu návštěvnické sezony není podle něj na velké změny prostor ani čas.

V roce 2017 bude v muzeu pokračovat rozsáhlá rekonstrukce stálé expozice o historii Českolipska, která bude odrážet nejnovější informace a výsledky historického výzkumu. Práce na expozici začaly už v roce 1999. „Právě část historické expozice od středověku po baroko a cechy je poslední, která již řadu let čekala na svou rekonstrukci a aktualizaci. Nová expozice bude prezentovat období let 500 1750 na Českolipsku a v České Lípě," uvedl ředitel. Dokončení rekonstrukce expozice přijde podle odhadů na 800.000 korun, velkou část dalo město Česká Lípa.

Nové exponáty

„Mimo rekonstrukci stálé historické expozice připravujeme i řadu dalších úprav, technických inovací a především doplnění stávajících expozic o nové exponáty a sbírkové předměty," řekl Vitáček. Pokračovat bude podle něj i zavádění prezentace některých prostor, které přímo souvisejí s původní funkcí klášterního areálu.

„Prohlídka muzejních expozic a výstav tak bude současně prohlídkou ojedinělého klášterního komplexu. K tomu využijeme především prostory kaplí Loreta a Nejsvětější Trojice a Svaté schody," dodal ředitel muzea.

Vedle hlavní budovy kláštera má muzeum ještě další pobočky na Českolipsku a to Památník K. H. Máchy v Doksech, Víseckou rychtu v Kravařích, Bredovský zámeček v Jablonném v Podještědí a Archeologické muzeum v bývalé šatlavě v České Lípě. I ty jsou ale v zimě také zavřené.