S nadcházejícím jarem vrcholí ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě přípravy na novou návštěvní sezónu. Ta zde začne 1. dubna. První akcí bude vernisáž výstavy Slavnosti a zábavy českolipských, která nabídne pohled do společenského života místního obyvatelstva v minulosti.

Ve středu zadarmo

Novinkou bude hlavně volné vstupné každou první středu v měsíci. Vedení muzea doufá, že této možnosti budou ve velkém měřítku využívat hlavně školy.

Pro dramaturgii muzea je důležité i letošní dvousté výročí od narození K. H. Máchy. V prostorách galerie se uskuteční výstava Májové inspirace. Její náplní budou díla třinácti umělců, kteří se v tvorbě nechali inspirovat básní Máj. Máchovo výročí bude vzpomenuto i výstavou Místa spatřená i milovaná – K. H. M.

V současnosti v přízemí muzea probíhají práce na nové mineralogické expozici, jejíž otevření je plánováno na 1. července. Návštěvníci budou mít možnost zhlédnout mnohem větší množství exponátů než doposud.

„Expozice bude rozšířena hlavně o další druhy minerálů, na které nebylo ve staré expozici místo. Nové vitríny dávají možnost vystavit i mnohem větší vzorky hlavně broušených ametystů a jaspisů, drůz krystalů fluoritu, kalcitu a dalších,“ říká muzejní geolog Tomáš Malý.

V ambitu muzea budou k vidění dvě výstavy, první s názvem Vzpomínky na Afriku vypovídá prostřednictvím fotografií Františka Pelce o krásách černého kontinentu.

Druhá výstava Zdeňka Patzelta se věnuje ochraně přírody, národních parků, rezervací a přírodních památek.

Již před oficiálním zahájením nové návštěvní sezony proběhnou 27. března Velikonoce na Vísecké rychtě v Kravařích.

„Návštěvníci se mohou těšit na vynášení smrtky, které symbolizuje konec zimy a další velikonoční zvyky, jako je malování kraslic, pletení pomlázek. Přítomen bude perníkář, včelař a další řemeslníci. Pomyslným vrcholem pak bude představení pašijových her v podání studentů Gymnázia v Mimoni,“ přibližuje program letošních Velikonoc na Vísecké rychtě etnografka vlastivědného muzea a galerie Jitka Brožová.

Autor: Tomáš Cidlina