Trikolóry na tričkách příchozích, černě odění lidé a tři narychlo secvičené skladby od kultovní české skupiny The Plastic People of The Universe. Vánoční hudební festival Všudybud, na kterém v pátek večer vystoupily v bývalé diskotéce 999 v České Lípě tři kapely, se nesl v klidnějším a důstojnějším duchu než je zvykem. Organizátoři ho věnovali zesnulému bývalému prezidentovi a umělci Václavu Havlovi, který měl v pátek v pravé poledne pohřeb.

Hned u příchodu do sálu, kde se Všudybud konal, byla vedle kasy postavená plastová krabice s červenomodrobílými mašličkami. Nevzal si každý. Přesto se většina těch, kterým mašle chyběla, vrátila zpět ke kase a s otázkou: „Můžu si jednu vzít?“ si třesoucími se prsty připíchli trikoloru na hruď.

„Vzhledem k vyhlášenému státnímu smutku jsme přemýšleli, zda akci zrušit či ne. Nakonec jsme se rozhodli festival uspořádat. Věnovali jsme ho Václavu Havlovi, kterého jsme si všichni velmi vážili,“ vysvětlil Jiří Gottlieber, předseda občanského sdružení Filosofický klub Progres, které Všudybud organizuje.

Před hudební produkcí zaznělo pár slov. Jejich prostřednictvím vyzdvihli pořadatelé Václava Havla nejen jako státníka, ale především jako výborného spisovatele a dramatika, za což mu chtěli českolipští umělci vzdát hold.

„Jako první zazněla skladba Kanárek, kterou pro Plastiky vybral sám Havel. Jakmile jsem viděl, že se zpěvákovi při ní řinou z očí slzy, nevydržel jsem to a začal jsem také. Bylo to velmi dojemné,“ svěřil se Štěpán Kňákal z klubu Progres.

Během vystoupení přinesli posluchači na pódium svíčky, po třech skladbách od „Plastiků“ zazněly ještě největší hity kapely Papír, sklo, plasty.

Nápad vzešel od lidí

„Nápad zahrát na Všudybudu písničky od legendárních The Plastic People of The Universe nevzešel od nás, ale od lidí. Pár dní před akcí jsem přišli s návrhem, abychom v pátek něco od nich zahráli. Narychlo jsme tedy svolali členy ze skupin Papír, sklo, plasty a The Roads a pár hodin před začátkem jsme secvičili několik písní,“ upřesnil Jiří Gottlieber.

Na programu letošního ročníku vánočního Všudybudu bylo vystoupení tří kapel. Jak už je u této akce zvykem, jedna z nich vystupovala hodně narychlo. Pečlivě připravený program se totiž často hroutí kvůli blížícím se svátkům a skupiny odříkávají účast především proto, že musí pomáhat se salátem nebo zdobí stromek.

Jako první v bývalé diskotéce 999 vystoupila českolipská kapela Babubabu, která posluchače naladila pohodovým jazzem. Po ní v poklidném duchu pokračovala skupina Wild Tides a na závěr zahráli Good fellas.

Zpráva o úmrtí Václava Havla zasáhla lidi nejen v České republice, ale i v zahraničí v neděli 18. prosince. Jen pár hodin po jeho smrti začaly na nejrůznějších místech na Českolipsku vznikat pietní místa. Několik desítek svíček hořelo například na náměstí T.G.M. v České Lípě, na náměstí Míru v Novém Boru nebo třeba u cvikovského kostela.

Lidé mohli vyjádřit svou soustrast do kondolenčních listů. Státní smutek, jenž vláda vyhlásila ve středu, skončil v pátek v pravé poledne, kdy měl Václav Havel pohřeb.