Dopředu netuší, na jakou akci jdou. Představení začíná jako jedna velká diskotéka. Potom přijde ale šok. Na mladé diváky čeká autentické vyprávění záchranářů i vážně zraněných a mohou tak tak nanečisto prožít atmosféru panující na místě tragické dopravní nehody.

Evropská multimediální preventivní show The Action New Generation, která začátkem týdne zavítala do České Lípy, je jedinečné představení určené studentům. Zaměřuje se především na budoucí a začínající řidiče, proto jsou diváky především studenti středních škola a posledních ročníků základních škol. V Kulturním domě Crystal v České Lípě se akce zúčastnili studenti celkem jedenácti škol z celého Českolipska, například z Obchodní akademie v České Lípě nebo základní školy v K. H. Máchy Doksech.

„Počet usmrcených mladých lidí ve věku 15 až 17 let na 1 milion jedinců příslušné věkové skupiny je desetkrát vyšší než u dětí do 14 let. U osob ve věku 18 až 20 let se tento počet nadále zvyšuje, a to na dvojnásobek. Pravděpodobnost, že se člověk ve věku 18 až 25 let stane účastníkem smrtelné dopravní nehody, je dva a půlkrát vyšší než u zbytku populace," upřesňuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Zásady bezpečnosti

Mladiství podle něj rozumově chápou, proč je třeba dodržovat příslušné zásady bezpečného chování na silnicích. Pokud se chovají rizikově, nejedná se o neznalost důležitých pravidel, ale o osobnostní nezralost. Jízdu motorovým vozidlem často považují za adrenalinovou zábavu. Bohužel ne vždy jsou schopni uvědomit si celkové dopady případné zaviněné závažné dopravní nehody.

O potřebě věnovat náležitou pozornost bezpečnosti mladých v silničním provozu svědčí i slova starostky České Lípy Romany Žatecké, která se programu také zúčastnila: „Zhruba před dvěma týdny došlo nedaleko České Lípy k tragické nehodě, při které zbytečně zemřel dvacetiletý řidič. Bezpečnosti mladých lidí na silnicích musíme věnovat trvalou pozornost," říká starostka. Preventivní programy by se podle ní měly stát běžnou součástí jejich vzdělávání.

Tradiční racionální přístup působení na účastníky silničního provozu, aby se na silnicích chovali zodpovědně a ohleduplně, často selhává. „Oslovit mladou generaci je velmi složité," uvádí David Bonaventura, režisér projektu. A jedním dechem dodává: „Důraz klademe na autentičnost. Žádní herci, žádná fikce. Vystupují skuteční policisté, hasiči a zdravotničtí záchranáři. Diváci intenzivně vnímají příběhy záchranářů, hasičů a policistů, kteří je vyprávějí velmi autenticky se všemi podrobnostmi."

Ze začátku show ale do sálu nastoupí DJ a moderátor, během deseti minut musí navodit atmosféru jako na koncertě, či párty. Dokonce na pódiu začnou tančit tanečníci a návštěvníci začnou svítit mobilem do rytmu, někteří i tancují. Najednou se ale na plátně na pódiu začnou promítat záběry z dopravních nehod a na jeviště přichází opravdový hasič s několika příběhy, které zažil při zachraňování u nehod.

„Z představení odcházejí s přesvědčením, že rizikové chování opravdu může způsobit vážnou dopravní nehodu, jejíž následky tragicky dopadají na konkrétní lidi a jejich okolí. Jeden nepodařený krok na prahu života může nekompromisně a nevratně zamíchat kartami osudu," uzavírá Jan Polák, koordinátor bezpečnosti silničního provozu Libereckého kraje.