Nejen hony, trofeje, ale především hodně času i fyzické námahy v terénu představuje celoroční práce myslivců. Hospodaří na území téměř tří čtvrtin rozlohy Českolipska.

„Rozsáhlé lesy a louky znamenají mimo jiné to, že se myslivci v průběhu roku takřka nezastaví," říká Petr Lípa, předseda Mysliveckého spolku Česká Lípa. Podle něj je jedním z nejviditelnějších výsledků loňského snažení výstava v prvním patře pohostinství U Slunce ve Skalici u České Lípy. Návštěvníci zde do 8. května uvidí celkem 766 soutěžních trofejí. Vypreparované lebky jelenů, daňků, jezevců a další zvěře. Odborná porota rozdala držitelům trofejí 21 medailových ocenění.

Když se zvěří daří

„Chtěl bych vyzvednout honitbu v Brništi. Pokud se v honitbě důsledně věnují péči zvěř, je to vidět na síle trofejí i samotné zvěře," říká vedoucí oddělení životního prostředí Městského úřadu v České Lípě Jakub Máslo, který při příležitosti slavností vernisáže výstavy ve Skalici u České Lípy zároveň představil kompletní výsledky myslivosti na Českolipsku.

Nudíte se? Střelte si medvídka mývala

Myslivost není jen o regulaci hrdých zástupců vysoké zvěře, neméně důležitá je i důsledná redukce škodné.

„Za loňský rok se ulovilo 66 kusů mývalů, což představuje meziroční nárůst o dvacet kusů," pozastavuje se Máslo nad zvýšeným výskytem na pohled roztomilého živočicha. Ten je však, jak říkají myslivci, „pěkný prevít". V české přirodě je totiž cizincem a nemá zde přirozeného nepřítele a rychle se množí. Nevybíravě likviduje původní faunu a lákán odpadky nebo krmivem pro domácí zvířata rád zavítá i lidským sídlům. Mýval se k nám rozšířil z Německa, kde jej koncem třicátých let začali chovat kvůli kožešině. Z uzavřených chovů se rychle dostal do volné přírody i přes hranice.

Je to o dialogu

Nedaří se jen škodné, ale též zvěři, kterou myslivci v lese chtějí. „V loňském roce se odlovilo celkem 670 kusů jelení zvěře, což je historický rekord," uvádí Jakub Máslo. Majitelé hospodářských lesů ze zvýšeného množství porost okusující fauny často takovou radost nemívají. „Všude jsou problémy, ale u nás se řeší. Ať už se jedná o zemědělce nebo lesníky, důležitá je hlavně komunikace. Chce to mezi sebou mluvit, neuzavírat se," dodává Lípa.

Výsledky lovu na Českolipsku v roce 2016(v závorce aktuální orientační stav)

670 (578) ks jelení zvěře
239 (433) ks dančí zvěře
201 (620) ks mufloní zvěře
1160 (3380) ks srnčí zvěře
2194 (1000) ks černé zvěře
2 (50) ks kozy bezoárové
11484 (733) ks bažantů
635 (1457) ks kachen

Škodná980 lišek
52 jezevců
66 kusů mývalovitých
7 kormoránů