Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Bezdězu představila ČNB minci s motivem hradu

Bezděz - Hrad Bezděz je druhou památkou z plánovaných deseti, které jsou znázorněny na sérii investičních zlatých mincí.

27.10.2016
SDÍLEJ:

Sběratel mincí a zároveň kastelán Bezdězu Kamil Seidl.Foto: ČTK/Radek Petrášek

Na samém vrcholku historického hradu Bezděz se v úterý konalo představení nové emise investičních mincí České národní banky.

Nová mince má nominální hodnotu pět tisíc korun. Čistě teoreticky by se s ní dalo snad i zaplatit, ale to by udělal jen člověk věci neznalý. „Její reálná hodnota je vyšší, cirka 17 000 korun," říká ředitel sekce peněžní a platebního styku ČNB Josef Ducháček s tím, že její hodnotu neodráží jen cena samotného materiálu, ale také náklady na ražbu.

Bezděz na minci se dá na vybraných místech koupit od úterý. Exkluzivní možnost vlastnit jí jako jedni z prvních měli hosté slavnostního uvedení na vrcholku Bezdězu. Vezte, že bylo zvláštní pozorovat hloučky hezky oblečených lidí supících po mokré a kamenité stezce na vrchol. Na vrchol vystoupal mimo jiné i Guvernér ČNB Jiří Rusnok.

„Prostřednictvím českých pamětních mincí si v průběhu let postupně připomínáme nejen odkaz našich významných předků, ale i technické, umělecké, architektonické a kulturní dědictví. Hrad Bezděz do tohoto dědictví bezesporu patří," uvedl guvernér během slavnostního proslovu.

Deset mincí

Bezdězská mince je již druhou, kterou ČNB letos uvedla. Jarní emise první mince ze série českých hradů a zámků byla věnována hradu Kost. Budou následovat i další památky. Postupně se do roku 2020 na zlatých mincích představí hrady Bouzov, Pernštejn, Zvíkov, Rabí, Veveří, Švihov, Bečov nad Teplou a Buchlov.

Autorem mince s motivem Bezdězu o průměru 28 milimetrů je medailér Asamat Baltaev. ČNB vybírala v anonymní soutěži z 41 návrhů od 17 výtvarníků. „Jsem rád, že takové soutěže jsou, díky tomu se můžeme prosadit i my mladí," říká talentovaný mladý umělec.

Na lícní straně Baltaevova návrhu je zobrazen interiér hradní kaple. Vnitřní plochy oken vtipně vyplňuje kompozice heraldických zvířat z velkého státního znaku, což porotu zaujalo. Na druhé straně mince je zobrazen celý hrad z nadhledu.

Kastelán sběratel

Kastelán Kamil Seidl považuje vydání mince pro Bezděz za výjimečnou událost. „Nevím, že by někdy v minulosti byla takto vydána mince s vyobrazením hradu," uvedl. Nevybavuje si ani, že by se někdy podařilo na Bezdězu najít nějaký větší mincovní poklad. „Našly se tady akorát drobné mince, dukáty, když voda odplavila zeminu," dodal.

Kastelán je sám vášnivý sběratel a rád by získal i minci s Bezdězem. Sbírání mincí se věnuje několik desetiletí a zdědil i bohatou kolekci po svém dědovi. Jsou v ní i mince z 16. století „Nejvíc si cením mince Marie Terezie," dodal kastelán.

Polotovar pro minci vznikl v Rakousku a její ražbu provedla Česká mincovna v Jablonci nad Nisou. ČNB vydává do oběhu 2800 mincí v běžném a 7100 mincí ve špičkovém provedení. Při jejich výrobě se spotřebovalo asi 154 kilogramů zlata.

Hrad Bezděz patří mezi nejnavštěvovanější památky Libereckého kraje, letos na něj zavítalo přes 66 tisíc návštěvníků.

Asamat BaltaevAsamat Baltaev. Na snímku další ze zlatých mincí pro ČNB, železobetonový most Karviná-Darkov.

Je považován za jednoho nejtalentovanějších medailérů mladé generace. Ve svých pětadvaceti letech už má za sebou řadu realizací, včetně mince pro Českou národní banku. Asamat Baltaev pochází z Čuvašské (Suvarské) republiky, která je součástí Ruské federace.

Do České republiky přijel studovat na popud svého otce, významného rytce, který kdysi pobýval v Turnově a v Praze. Asamat nejprve vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou a Vyšší odbornou školu v Turnově, potom absolvoval Vyšší odbornou školu v Jablonci nad Nisou. V Turnově se věnoval rytectví, v Jablonci už se specializoval přímo na medaili.

Jeho první realizací byla medaile Hrad Rabí (ČM), prvním dílem pro Pražskou mincovnu byla sada medailonů Svoboda, Rovnost, Bratrství. V České republice, kde našel spoustu přátel i uměleckých vzorů, by chtěl ještě zůstat a dál se zdokonalovat ve svém řemesle.

Asamat Baltaev se zajímá o práce významných českých výtvarníků, k nimž patří zejména jeho učitelé z Trutnova a Jablonce. Ve velké úctě pak má dílo a odkaz legendárního Jiřího Harcuby, s nímž měl možnost se potkávat. Na snímku další ze zlatých mincí pro ČNB, železobetonový most Karviná-Darkov. Zdroj: www.zlate-mince.cz

Autor: Jiří Jelínek

27.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa.

Nemocnice plánuje nákladné investiční akce. Hledá podporu u obcí

Euro, ilustrační foto

ANKETA: Měla by budoucí vláda pevně stanovit termín přijetí eura?

ANKETA: Snížili byste počet poslanců a senátorů?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Skalice potvrdila první místo

Skalice - Také fotbalisté SK Skalice prodloužili vítěznou šňůru, která se jim v krajském přeboru prodloužila na pět zápasů.

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Liberec - Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení