V největším městě regionu je zcela bez diskuze výjimečné množství angažmá zastupitele Jiřího Wawrečky. Do současného křesla ho lidé zvolili za Piráty, letos dal dohromady nové hnutí Lípa jinak.

Zajímavé je, že v předešlých obdobích kandidoval jak za proevropskou, liberální Unii svobody, tak za hnutí Suverenita Jany Bobošíkové a návazné hnutí Hlavu vzhůru. Oba zmíněné, v současnosti zaniklé subjekty se k evropskému společenství stavěly naopak spíše skepticky.

Hnutí ANO v České Lípě v posledních volbách získalo čtyři zastupitele. Ve straně do dnešních dní zůstala jen Jitka Volfová. Zbylí tři své členství průběžně složili.

Alena Šafránková už zhruba po půl roce, kdy se rozpadla první koalice a ona se stala nezařazenou místostarostkou, Zdeněk Ježák a Pavla Procházková v loňském roce. „Na kandidátce pro nadcházející komunální volby proto máme jen takové lidi, kteří chtějí opravdu pracovat a tvořit něco pro občany České Lípy, nikoliv pouze kritizovat a bořit,“ říká hlavní tvář letošní kandidátky ANO Jitka Volfová.

Pavla Procházková letos nekandiduje, Zdeněk Ježák s Tomášem Vlčkem vystoupivším od Starostů postavili nový subjekt Nezávislí a Soukromníci. A místostarostka Šafránková je na čelním místě kandidátky hnutí PRO 2016.

Českolipané si budou moci vybrat hned ze dvou „PRO“. Mimo výše zmíněného hnutí vymezujícího se proti současnému premiérovi došlo k masivnímu „převlékání“ u nynějšího koaličního hnutí Uděláme pořádek v České Lípě. Přestože se z pětadvaceti kandidátů změnila jen malá část, hnutí se pro letošek přejmenovalo na PRO Českou Lípu.

„Uskupení vzniklo v reakci na tehdejší vedení města. Název reflektoval podle nás chybějící transparentnost fungování radnice a rozpočtu města. Vzhledem k tomu, že nám v uplynulém období voliči dali možnost podílet se na chodu města, ztratil původní název pro letošní volby hlavní myšlenku,“ vysvětluje asistentka koalice Kateřina Charvátová.

Pod jeden velký a velice pestrý kabát jménem Živá Lípa se letos schovali členové hned pěti stran a několik nezávislých kandidátů. Z jejich složení je zřejmé, že tradiční souboj pravicových a levicových myšlenek se v jejich případě odehrál už při sestavování programu a kandidátky.

Ze současných zastupitelů kandiduje za Živou Lípu Miroslav Hudec (Zelení) a Štěpán Slaný (Starostové). Do barevné koalice vstoupili také členové TOP-09, Unie pro sport a zdraví a místního hnutí Spolehnutí. Bývalý starosta České Lípy a hejtman za ODS nebo poslanec za Věci veřejné Petr Skokan, který za Spolehnutí v roce 2014 úspěšně na českolipskou radnici kandidoval, na žádné letošní soupisce není.

Někdejšího novoborského zastupitele za ČSSD Petra Randuse za „oranžové“ zvolili v roce 2002, v následujícím období přešel do Unie pro sport a zdraví, v roce 2014 k Soukromníkům, aby letos podpořil kandidátku SPOZ. Podobným turistou je i zdejší aktivista Pavel Danys, i ten letos zakotvil u „Zemanovců“, kromě výše uvedených stran v minulosti kandidoval také například za spolek Hrdobci.

Zastupitel Břetislav Chlup pro nadcházející volby zůstává u Starostů, za které byl do svého křesla před čtyřmi lety zvolen. Chvíli mu ale trvalo, než se „najde“. V roce 2002 kandidoval za KDU-ČSL, v letech 2006 a 2010 za ČSSD.

Doposud neúspěšný byl letošní kandidát Josef Kočí. V letech 2002 a 2006 byl na kandidátce hnutí Nový Nový Bor, v roce 2010 u Hnutí za harmonický rozvoj obcí a čtyři roky nato za Fair Play. Letos má vzhledem k celostátním preferencím svého hnutí větší šanci, kandiduje za ANO.

Naopak jednou z nejvěrnějších je současná novoborská místostarostka Stanislava Silná. Od roku 2002 zatím pokaždé úspěšně kandiduje za hnutí Nový Nový Bor.