Práci hledalo na konci měsíce v kraji 23 995 lidí, v květnu jich úřady evidovaly o 612 víc. U uchazečů od 15 do 64 let, z nichž se podíl nezaměstnaných počítá, byl pokles nižší. Na konci června jich bylo v evidenci 23.206, o 575 méně než v květnu. Vyplývá to z informací Úřadu práce ČR. Před rokem bylo v kraji bez práce 24.390 lidí a nezaměstnanost byla stejná 7,9 procenta.

Celkový pokles nezaměstnanosti v Česku byl v červnu méně výrazný. Podíl nezaměstnaných klesl o desetinu bodu na 7,4 procenta. Úřady v zemi evidovaly na konci měsíce 537.179 lidí bez práce. „Situaci na trhu práce i nadále ovlivňují probíhající sezónní práce v zemědělství, stavebnictví, hotelnictví, gastronomii nebo lázeňství a oživování české ekonomiky," sdělila generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková. Za pozitivní považuje, že už několik měsíců po sobě roste nabídka volných míst.

Hlad po strojařích

Volných míst přibylo v červnu i v Libereckém kraji, i když zdaleka ne tolik jako v květnu. Úřady jich uchazečům nabízely 2.836, jen o 29 víc než v květnu. Největší poptávka je po strojařích a montážních dělnících a také po svářečích. Na jedno volné místo v kraji připadá 8,5 uchazeče. Nejlépe je na tom Liberecko, kde je téměř polovina všech volných míst v kraji. Na jedno volné místo tam připadá 7,5 uchazeče. Naopak nejméně práce je na Jablonecku, kde mají úřady jedno místo pro 10,5 nezaměstnaných.

Nezaměstnanost klesla v červnu ve všech okresech Libereckého kraje. Nejvýrazněji ale na Českolipsku. Bez práce tam bylo na konci měsíce 6.008 lidí, v květnu jich úřady evidovaly o 218 víc. Podíl nezaměstnaných klesl o 0,3 procentního bodu na 8,2 procenta a poprvé po bezmála osmi letech není v rámci kraje nejvyšší.

Nezaměstnanost na Českolipsku je nižší než na sousedním Liberecku, naposledy kraj něco takového zažil v listopadu 2006. Na Liberecku nezaměstnanost klesla jen o desetinu bodu na 8,4 procenta. Na konci června tam práci hledalo 9.811 lidí, o 201 méně než před měsícem.

Nejnižší byla v kraji na konci června nezaměstnanost na Jablonecku. Od května klesla o dalších 0,3 bodu na 6,9 procenta. Úřady práce v regionu evidovaly 4.422 uchazečů o práci, v květnu jich bylo o 108 víc. Na sousedním Semilsku klesla nezaměstnanost o 0,2 bodu na 7,5 procenta. Práci hledalo v okrese 3.754 lidí, před měsícem jich úřady evidovaly o 85 méně.(čtk)