Evropské volby v ČR vyhrálo ANO se ziskem 16,13 procenta hlasů. Stejné hnutí vyhrálo volby také na Českolipsku. A to s velkým náskokem. ANO získalo od obyvatel našeho regionu přes 20 procent hlasů. Vyplývá to z údajů, které v neděli v noci zveřejnil Český statistický úřad.

Výsledky na druhém až čtvrtém místě jsou na Českolipsku vyrovnané. Druhá skončila Komunistická strana Čech a Moravy (13,57 %), přes třináct procent získala také koalice TOP 09 a STAN (13,47 %), a ČSSD (13,20 %).

Nejvyšší volební účast tradičně byla ve Slunečné, i když o poznání nižší než v jiných volbách. K urnám tu dorazilo bezmála 34 % obyvatel. Přes třicetiprocentní účast se v regionu dostala už jen jediná obec – Blatce.

Nejmenší zájem o složení Evropského parlamentu projevili voliči v Lukách. Tam komise musela prožít hodně nudné dva dny, dorazilo jen 5 z dvaaosmdesáti voličů (6,10 %). Hodně slabá byla účast také ve Velenicích a Blíževedlech.

V České Lípě byla volební účast pod 13 procent. Volit přišlo 3 812 obyvatel města.

Na Českolipsku hlasovalo 11 665 voličů z celkových 83 050. Před pěti lety to bylo 17 956 voličů z celkových 82 777. V Libereckém kraji byla účast 17,24 %, nejmenší zájem byl právě na Českolipsku. Volební účast v ČR byla letos 18,20 procent.

Nuda v Lípě. Při volbách ji rozhánělo i sudoku

V Lípě zřejmě volilo více lidí až v sobotu. Někde byla účast i pod deset procent. Bídná volební účast totiž mnohé členy volebních komisí proměnila z nezasvěcených v zdatné luštitele křížovek nebo sudoku .„Byla jsem ve volební komisi teprve podruhé, takže je těžké srovnávat. Ale z toho, co říkali zkušenější kolegové je jasné, že lidí tentokrát k volbám přišlo opravdu hodně a hodně málo," popsala pro Deník Kristýna Brožová, která byla členkou volební komise na českolipské radnici.

„Byla jsem sice v okrsku, do kterého spadají ti, co mají trvalé bydliště přihlášené na adresu radnice, ale když si je odmyslím, tak i bez nich byla účast opravdu velmi slabá."

V České Lípě dorazilo minimum voličů podobně jako v celé zemi. Nic specificky českolipského za slabou účastí s velkou pravděpodobností nebylo. Kdyby se například volilo v nepříjemných sklepních kobkách, samy od sebe by voliče odrazovaly. Jenže v České Lípě to bylo spíše naopak. Řada volebních místností, často zejména těch školních, nabízela volebním komisím i všem, kteří dorazili, velmi útulné prostředí.

Volit třeba na základní škole Slovanka musela být radost. Vyzdobené chodby školy, cestou různé interaktivní prvky (třeba test napsaný na schodech: nejvyšší hory? nejdelší řeka?).

Čekat na prvního voliče se ve zdejším volebním okrsku č. 15 hned v pátek nemuselo ani příliš dlouho. Starší manželský pár sem dorazil krátce po druhé hodině. Jenže, jak se ukázalo, první vlaštovka jaro nedělá. Během pátku jich sem dorazilo jen kolem třiceti.

Členové jedné okrskové komise v Olomouci se snažili zahnat nudu tak, že v liduprázdné volební místnosti tančili. Šéf komise pak video zveřejnil na síti Facebook. „Zvládli jsme lekce čači, waltzu, valčíku a polky. Samba a rumba mi vůbec nešla. S tancem ten čas pěkně utekl," komentoval záznam předseda komise. „Účast je příšerná," podotkl.

Na Českolipsku byly volební komise podle všeho přeci jen konzervativnější. Převládá povídání si mezi sebou, čtení knížek anebo právě luštění křížovek. „Jedna slečna v naší komisi studovala podtrhané materiály, tak z toho usuzuji, že se učila na zkoušku nebo na písemku," všimla si Kristýna Brožová. „Netančili jsme, ale různě jsme čas od času obkroužili kolečko po místnosti, abychom rozchodili dřevěné nohy."

Volební účast byla v České Lípě zřejmě v sobotu překvapivě větší než v pátek. Obvykle to bývá naopak. Můžeme spekulovat, že mediální zděšení z páteční slabé účasti probudilo některé Českolipany z letargie.