Karel Kapoun z ČSSD bude v podzimních volbách na Českolipsku obhajovat senátorské křeslo. Do boje už naopak nezasáhne Petr Skokan, který tehdy ještě v barvách ODS byl jeho soupeřem ve druhém kole. „Chci se soustředit na komunální volby v České Lípě," řekl Petr Skokan.

Před šesti lety měl Kapoun šest protivníků, nikdo z nich ale zřejmě letos o místo v Senátu usilovat nebude. Občanští demokraté se tentokrát rozhodli vsadit na lékaře Karla Tejnoru, který byl senátorem za Českolipsko před Kapounem. Tejnora měl mít původně i podporu TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí (STAN), oficiálně ji ale nezíská.

STAN zastupovaný v kraji uskupením Starostové pro Liberecký kraj (SLK) si totiž prosadil vlastního kandidáta starostu Okrouhlé Jiřího Voseckého. Předseda SLK Marek Pieter to zdůvodnil dohodou s TOP 09 z roku 2010. „Tehdy jsme stáhli ze senátních voleb na Liberecku svého kandidáta a podpořili jejich s tím, že v roce 2014 oni podpoří našeho kandidáta v obvodu Česká Lípa," řekl už dříve Marek Pieter.

VV i Úsvit bez kandidáta

Komunisté v obvodu 36 vsadí na strážníka a krajského zastupitele Jana Dvořáka. Za Stranu zelených bude kandidovat náměstek libereckého hejtmana Josef Jadrný, který bude mít i podporu KDU-ČSL. „Nenašli jsme vhodnou osobnost, která by měla zájem kandidovat," uvedla krajská tajemnice lidovců Romana Charvátová.

Vlastního kandidáta nemají ani Úsvit přímé demokracie či Věci veřejné. Hnutí ANO bude svého kandidáta schvalovat až dnes odpoledne.

V roce 2008 vyhrál senátní volby Kapoun, který získal ve druhém kole 59,53 procenta hlasů, účast byla 25,99 procenta. V prvním kole hlasovalo 32,81 procenta voličů, největší podporu měl Skokan se ziskem 32,11 procenta hlasů. Senátor Kapoun v prvním kole obdržel 27,76 procenta hlasů.

Volby do jedné třetiny Senátu se budou konat 10. a 11. října společně s komunálními volbami. Kromě Českolipska si budou svého senátora volit také lidé například na Děčínsku, Plzeňsku nebo Trutnovsku.

Chudý porazil bohatého, psal v roce 2008 DeníkVítězství chudého nad bohatým, tak by se z hlediska rozsáhlosti předvolební kampaně dal popsat výsledek druhého kola voleb do Senátu. Připomeňme, že zvítězil Karel Kapoun (ČSSD) s náskokem téměř dvaceti procent hlasů nad odstupujícím hejtmanem Libereckého kraje Petrem Skokanem (ODS). Ve druhém kole nedokázal Petr Skokan zúročit svůj náskok. Řečí čísel v prvním kole získal 9 918 hlasů, v kole druhém 10 711 hlasů, to je o 793 více. Karlu Kapounovi dalo ve druhém kole svůj hlas 15 762 voličů, to znamená, že mu přibylo 7 188 hlasů (v prvním kole získal 8 574 hlasů). Volební účast ve 2. kole byla 25.99 procent.
Českolipský deník, 27. 10. 2008