Základní školy, které byly postavené před desítkami let a dosud neprošly rekonstrukcí, nemají na toaletách ani ve třídách teplou vodu. Hygienické předpisy do roku 1989 rozvody teplé vody nevyžadovaly.

Dnes už sice vyhláška číslo 410, která platí od roku 2005, požaduje, aby žáci měli na WC teplou vodu, nenařizuje ale, aby zpětně byly rozvody dobudovány.

Ve starých školách jako je například základní škola na náměstí Míru v Mimoni, by úprava vyžadovala rozsáhlé stavební úpravy. A na ně škola nemá. „Rozvody teplé vody ve škole chybějí,“ potvrdila ředitelka ZŠ náměstí Míru Ilona Zavřelová. „Jsme si ale vědomi rizika přenosu některých nemocí, proto mají žáci k dispozici mýdlo s dezinfekčním prostředkem a také papírové ručníky,“ řekla. Tato mimoňská škola dokonce zvažovala instalaci průtokových užívačů vody. Ani tato cesta pro ně není schůdná. Elektroinstalace není na takovou zátěž konstruovaná.

Školy, které už mají za sebou rekonstrukci, mají toalety teplou vodou vybavené. Potvrdil to například ředitel dětského domova a školy v Hamru na Jezeře Václav Konopiský. „Ve třídách teplou vodu nemáme,“ dodal.
Podobná situace je i v základní škole Pod Ralskem nebo v základní škole 28. října v České Lípě.

Školy tím, že nemají na toaletách teplou vodu, nic neporušují. Vyhláška nemá zpětnou platnost, a to znamená, že chybějící teplá voda se toleruje do doby, než vlastník školy ukončí rekonstrukci sociálního zařízení.
V době, kdy hrozí šíření nemocí špinavých rukou, je důležité, aby si děti ruce umývaly zejména před jídlem a po použití toalet.

Žloutenka typu A se šíří jako nemoc špinavých rukou. Jiří Lukeš, ředitel medicínské firmy doporučuje používat účinné mycí prostředky a pečlivě mýt i meziprstní prostory, kde se usazuje nejvíce špíny a bakterií. „Nedbalost při mytí rukou, která je typická hlavně pro děti, je možné vykompenzovat použitím účinnějších mycích prostředků nebo přípravků pro rychlou desinfekci, které jsou k dispozici i veřejnosti.“