Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na demolici staré vily město peníze už má

Česká Lípa - Dům v havarijním stavu ohrožuje nejen děti. Zabezpečení, o které se snažilo město, nezabránilo vniknutí do objektu.

12.6.2010 7
SDÍLEJ:

Děti tam lezly, ale dnes jim hrozí nebezpečí úrazu, ukazuje jedna z místních obyvatelek. Celkově je dům skutečně v havarijním stavu, i přesto je vidět, že kdysi to byla pěkná vila.Foto: Deník/Tomáš Mařas

Vilu na Svojsíkově stezce v Dubici čeká demolice. „Město objekt jako značně zchátralý a neužívaný získalo před patnácti lety směnnou smlouvou od tehdejšího majitele bývalého Masného průmyslu Jaroslava Brümmera v souvislosti s tehdy připravovanou výstavbou Centra N, tedy ubytování pro takzvané neplatiče,“ uvedla mluvčí radnice Kateřina Kotková.

Zastupitel Oldřich Panc ovšem upozornil na to, že když město dům přebíralo, byl v pořádku. „Město správně nehospodaří s majetkem, nemělo ho nechat zdevastovat,“ řekl. Na první pohled objekt nyní vypadá tragicky. V době, kdy město dům získalo, pro něj podle mluvčí, nemělo smysluplné uplatnění a nebyl ani zájem ze strany firem nebo občanů.

Kateřina Kotková popisuje, jak k devastaci docházelo: „Bohužel, velmi těsné sousedství Centra N, které s sebou nese určité soustředění nepřizpůsobivých osob, mělo i vliv na další chátrání budovy. Přes veškerá bezpečnostní opatření k zamezení přístupu neoprávněných osob do objektu docházelo a dochází opakovaně k rabování a poškozování konstrukcí objektu.“

Místní obyvatelé potvrdili slova mluvčí. Většinou to ovšem podle jejich slov byly děti, které do objektu lezly. „Vždyť jako děti jsme taky lezli všude,“ zavzpomínala jedna z matek bydlící v ubytovně.

Město se nestaralo dobře

Podle slov místních, kteří zde bydlí více let, ovšem nebylo město hned od začátku schopno zabezpečit stavbu natolik, aby do ní nebylo možné vniknout, když pro něj radnice nenašla využití. „Dětem, které tam vlezly, aby si hrály, pak v domě hrozilo, že se jim může i něco stát,“ dodala jedna z obyvatelek.

„Město se pokoušelo zlepšovat situaci, provádět kontroly stavu objektu a opakovaně obnovovat opatření k zabránění vniku do objektu. Bohužel tyto snahy města neměly požadovaný efekt,“ prozradila Kotková.

Nynější popis objektu vypadá jako nemovitostní pitevní zpráva. V současné době má zcela zničený interiér. Vytrhaná jsou všechna okna, dveře a vnitřní dřevěné schodiště a podlahy, části vnitřních příček jsou povalené. V popisu toho, co všechno v domě chybí, bychom mohli pokračovat na několik dalších řádků, ovšem vypadalo by to jako výprodej.

V domě řádí hlavně houby a škůdci

„Do objektu vlivem chybějící střešní krytiny dlouhodobě zatéká a vlivem toho degraduje dřevěný krov i stropní trámy, které jsou napadeny dřevokaznými houbami a škůdci. Díky trvalé vlhkosti a zatékání je narušené také cihelné nosné zdivo,“ dodává mluvčí radnice.

Stav, který podle místních trvá už několik let, ohrožuje i je samé. „Člověk se bojí projít kolem, všechno z domu padá a nebudu se divit, kdyby to někomu spadlo na hlavu,“ prozradila své obavy další z obyvatelek ubytovny.

Na první pohled je zřejmé, že stávající stav domu je trvale nebezpečný pro okolí. Podle radnice, při bouřkách, průtrži mračen nebo vichřici není vyloučena havárie konstrukčních prvků, které mohou ohrožovat obyvatele sousedního objektu, kolemjdoucí nebo zavalit osoby, které vniknou do objektu.

„Případná rekonstrukce by si vyžádala pravděpodobně vyšší náklady než stavba nová, právě s ohledem na stav nosných konstrukcí,“ upřesňuje postoj radnice mluvčí.

Vzhledem k velice špatnému stavu a velkému rozsahu poškození statik navrhl demolici celého objektu. Na podkladě posouzení město následně podalo žádost o odstranění stavby a stavební úřad rozhodl ve prospěch demolice. „Po dokončení výběrového řízení a podepsání smlouvy o dílo bude objekt do konce srpna 2010 odstraněn postupnou demolicí odbornou stavební firmou,“ upřesnila Kateřina Kotková.

Skutečné náklady na odstranění torza vily vzejdou z probíhajícího výběrového řízení. O výsledku bude na svém červnovém zasedání jednat rada města. Zastupitelé v dubnu schválili rozpočtovou změnu ve výši půl milionu korun, který půjde na demolici.

Autor: Tomáš Mařas

12.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Firma Bombardier je největším světovým výrobcem letadel a vlaků.

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Lokomotiva Česká Lípa - Stráž nad Nisou 3:0. Českolipský Pospíšil (ve žlutém) souboji s Kaprasem.

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Úředníci budou držet volební pohotovost

Českolipsko – V případě ztráty občanského průkazu mohou voliči využít pohotovosti na českolipském pracovišti osobních dokladů.

Lípa Musica nabídne Hravého Harlekýna

Česká Lípa - Šestý týden 16. ročníku MHF Lípa Musica má jen jednu zastávku, Centrum textilního tisku v České Lípě.

KRÁTCE: Na cyklostezku si v Ralsku ještě počkají. Centrum Lípy je rozkopané

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení