O téměř čtyři miliony korun více než v loňském roce je město Česká Lípa připraveno letos rozdat na dotacích. V jedenácti dotačních programech čeká na žadatele 21 a půl milionu korun. Žádat mohou lidé s talentem, sportovci, pořadatelé kulturních akcí i ti, kteří mají v plánu podpořit cestovní ruch.

„Letos jsme přidali tam, kde se finance na podporu smysluplných projektů vloni nejvíce nedostávaly. A také tam, kde chceme více aktivity, ať už pro seniory, nebo pro milovníky festivalů a sportovních akcí. Pro letošní rok chceme přehledné podmínky pro žadatele a stejné termíny pro vyhlášení dotací," říká starostka města Romana Žatecká.

Finanční podpora se dostane žadatelům na sport, oblast školství, vzdělávání a talentů, cestovní ruch, kulturu, prevenci kriminality, životní prostředí, sociální oblast, památkovou péči, investice a registrované sociální služby.

Největší diskuze se na středečním jednání zastupitelů vedla stejně jako loni ke sportovním dotacím. Právě na podporu sportu jde každoročně nejvíce peněz. Letos přes devět milionů korun. Podle starostky dotační programy z let minulých obsahovaly účelová kritéria a některé sporty zvýhodňovaly a jiné stavěly na okraj.

K nově navrženým kritériím měla zase připomínky opozice. „Vedení města nerespektovalo odborníky z výboru a připravilo si programy pro sport a cestovní ruch po svém. Zastupitele se ale podařilo přesvědčit o správnosti programu navrženého výborem a došlo k jeho úpravě. Byla snížena nesmyslně velká váha jednoho kritéria a další kritérium bylo přidáno," uvedli ve společném vyjádření Tomáš Vlček, Zdeněk Ježák a Petra Procházková.

Druhá největší částka poputuje do dotačního programu na podporu registrovaných sociálních služeb. Na sociální služby vyčlenilo město celkem 2,6 milionů korun. „Tady se částka vyvíjela také vzhledem ke komunitnímu plánu. Je důležité řešit služby a vycházet vstříc těm, které jsou zde ve městě potřebné," uvedla starostka.

Žádosti o dotace bude radnice letos přijímat v termínu od 22. března do 11. dubna.