Náctiletí kluci, kteří paličkují, místo toho aby na hřišti běhali za míčem nebo týrali tělo v posilovně. Děvčata, která neklábosí se spolužačkami na schodech školy, ale drátkují hrnečky. Učebny zaplněné studenty, jež si zkoušejí dávno zapomenutá řemesla. To není vize budoucnosti, kdy mladí lidé zkoušejí umění předků. Tak vypadala v úterý českolipská obchodní akademie v rámci adventních dílen.
Od samého rána tak bylo na pořadu dne tkaní, malování vánočních perníčků, výroba svíček ze včelího vosku nebo tisk vánočních přání.
Soutěžit není hlavní
„Chtěl jsem si to vyzkoušet,“ řekl šestnáctiletý David Vrabec, který za dohledu zkušené krajkářky soustředěně přehazoval paličky s nití.
„Ze začátku se vám pletou provázky i prsty, ale za chvíli se ten základ naučíte,“ dodal svoji zkušenost s paličkováním spolužák Michael Loněk s tím, že u této techniky se ze skupiny jeho třídy už vystřídali všichni.
Studenti druhých až čtvrtých ročníků obchodní akademie mezi sebou vytvořili skupiny po deseti a do rukou dostali rozpis, kdy se mají dostavit k jednotlivým řemeslům. Do tištěného seznamu stanovišť pak děti dostaly ohodnocení za svoji práci.
„Na každou rukodělnou činnost, kterou si studenti chtěli osahat, měli půl hodiny, aby se všichni vystřídali,“ upřesnila systém dílen Lenka Řeháčková, učitelka ekonomických předmětů, která se na akci organizačně podílela.
„Myslím, že hodnocení a soutěž ve zručnosti nebylo to hlavní. Důležité bylo, že se děti seznámily s činností, ke které se třeba po zbytek života už nedostanou,“ řekla ke smyslu akce zapomenutých řemesel Lenka Řeháčková.
Ozdobí školu
„V této třídě dělají děti patchwork. Musím je hodně pochválit, jak jsou šikovné. Z připraveného polotovaru tu šijí zvonečky nebo stromečky,“ chválila studenty zdravotní sestra Ludmila Bázlová, které se patchwork stal celoživotním koníčkem. „Staví se k tomu pozitivně, nestydí se a je vidět, že někdy už jehlu a nit v ruce měli,“ dodala Bázlová.
„Drátkování je i dívčí práce, když na tenké drátky navlékají korálky a abychom to stihli, mám pro ně přichystané polotovary,“ podotkla Hana Kolářová, která vysvětlovala a názorně předvedla, jak takové drátkování vypadá.
Nejenže děti poznávaly v čajovně bylinky, ale zkoušely i plést košíky, kdy předtím musely pedig namočit, aby změkl a nelámal se. Jedna přízemní učebna byla výhradně pro drsné kluky, kteří z chvojí sestavovali ozdoby na budovu školy. Ve třídě to vonělo jehličím a kluci obratně pojili jednotlivé větve do portálu, který bude zdobit vchod do obchodní akademie.
Nápad uspořádat adventní dílny se zrodil před lety v hlavě učitelky ekonomických předmětů Moniky Hladíkové. Letošní Zapomenutá řemesla se pořádají už třetím rokem a škole se podařilo získat na akci grant z Libereckého kraje.
Dopřáli si odborníky
„Mohli jsme si letos poprvé dopřát odborníky, skutečné profesionály, aby děti měly možnost se s řemeslem seznámit dokonale,“ prozradila Monika Hladíková a dodala, že děti by rády akci měly delší než je možné zorganizovat. Všichni žáci se adventních dílen zúčastnit nemohli, a tak se můžou seznámit s výrobky svých spolužáků na Dni otevřených dveří, kdy výtvory poslouží jako výzdoba.
Organizace takové akce není jednoduchá, a tak jí předcházelo zajištění nejen odborníků na jednotlivá řemesla, kteří si museli připravit pro děti polotovary, ale i materiálu a především domluvit se, co se bude v jednotlivých dílnách tvořit. „Bylo by dobré příště akci udělat třeba i pro děti z osmých a devátých tříd, ale i pro ostatní zájemce,“ navrhla závěrem organizátorka akce Monika Hladíková.
Autor: Tomáš Mařas