Jedenáct stovek lidí odveze v půlce srpna speciální vlak z Prahy vypravený na festival do rumunského Banátu. Další stovky přijedou po vlastní ose. Na akci v odlehlých horách je tradičně výrazná skupina účastníků z Libereckého kraje. Jedním z hlavních pořadatelů je totiž známý českolipský florbalista Štěpán Slaný, který se nejen do zdejší krajiny před několika lety zamiloval.

„Moje nynější manželka z těch míst pochází. Dá se říct, že jsem Banát vyženil,“ směje se. Ti, kdo by se chtěli vyhlášeného festivalu zúčastnit, ale bojí se jazykové bariéry, mohou být v klidu. V Banátu se mluví česky. Tamní enkláva národnostních Čechů udržuje jak zvyky, tak svůj jazyk. „Je to čeština, která nepoznala Palackého,“ podotýká pořadatel festivalu.

Z Banátu dlouhodobě odcházejí lidé, většina tamních obyvatel jsou senioři. Slaný a jeho skupina se to snaží změnit a dovést do oblasti turisty. A to nejen na týden při festivalu, ale i ve zbytku roku. S postupem času se obyvatelé šesti českých vesnic začínají s turisty stále více sžívat.

„Když jsme začínali do Banátu jezdit, většina domácností měla například suchý záchod. Teď už mají většinou splachovací. Naučili se, že je to jednak pohodlnější a dále si mohou říct víc peněz za ubytování hostů,“ udává příklad Slaný.

Na festival se každý rok těší jak návštěvníci, tak muzikanti. Letos podle pořadatelů projevilo zájem účinkovat v programu banátského týdne na čtyři stovky kapel, divadelních spolků a podobně. Vystoupí ale „jen“ okolo padesátky většinou alternativních umělců. Festival se dá vyplnit také touláním se po tamní divoké přírodě.

Jednou z nejzajímavějších věcí na festivalu v Banátu je cesta tam a zpět. Kvůli poptávce návštěvníků začali pořadatelé vypravovat speciální vlak. Ve většině vagonů už cestou probíhá velkolepá párty. „1000 lidí jede v jednom vlaku za zábavou přes čtvrt Evropy. Nikdy bych neřekl, že něco podobného zažiju a vlastně ani to, že to bude tak skvělé. Jednou o tom budu vyprávět svým vnoučatům,“ pochvaloval si po své loňské banátské premiéře Ladislav Zibura. Letos jede zase.

Letošní vlak bude navíc rekordní. „Bude se jednat o nejdelší osobní vlak v dějinách Československa,“ říká Slaný. Celý vlak bude mít dvacet vagonů a jeho kapacita je 1100 lidí. „Trochu problém bude na jednotlivých zastávkách. Náš vlak bude delší než perony,“ dodává.