„Když není počasí na koupání, jedeme s vnoučaty na výlet,“ řekla Helena Tvrdíková, která je u Máchova jezera na týdenním pobytu. V sobotu se stejně jako mnoho dalších vypravili navštívit středověké trhy na Housce.

Blíží se Noc s hvězdami

Návštěvníky tu čekaly nejen stánky s výrobky z rukou tradičních řemeslníků, ale například i sokolník nebo rohatí čerti, kteří nahlíželi do knihy hříchů. Právě nápad, že hrad Houska je branou do pekel, láká každoročně do této soukromé památky desetitisíce návštěvníků. „Své místo si loni vybojoval premiérový a velice povedený myslivecký jarmark, takže proběhne i letos v září,“ řekl kastelán hradu Houska Miroslav Konopásek.

Nejbližší akcí budou Bohnice na Housce, kde se představí terapeutické a chráněné dílny psychiatrických léčeben. Následující víkend pak bude patřit Noci s hvězdami.

Novinky chystají i tady, a tak například vlastní expozicí přiblíží návštěvníkům okolní přírodu. Ve dvou prostorách druhého patra bude k vidění výstava dřevin, jejich plodů a například i výrobků z nich. Ale nejen soukromé objekty stojí o to, aby byly v zájmu turistů.

Koncerty a princezny

Vystoupení šermířů, divadelní představení, tematické prohlídky, koncerty a také operu nabídnou v létě návštěvníkům hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu v Libereckém kraji. NPÚ v Libereckém kraji spravuje osm hradů a zámků a všechny jsou veřejnosti přístupné, loni je navštívilo téměř 400 000 lidí.

Na někdejším královském hradě Bezděz budou v létě vládnout hlavně šermíři. O prázdninách se tam vystřídá se svými programy hned několik skupin, které nabídnou šermířské souboje, rvačky i regulérní rytířská klání.

Zajímavý program připravil i zámek Lemberk. Na srpen jsou zde naplánovány mimořádné prohlídky postupně rekonstruovaných pokojů takzvaného clam-gallasovského apartmá a rytířského sálu.

Zámek v Zákupech letos také přišel s novinkou. Nabízí o prázdninách od úterý do pátku vždy ve 14:30 prohlídky zámeckých interiérů s princeznou, které jsou určeny dětem do deseti let.