Tradici jarmarků založili ve Svojkově teprve loni, nikdy dříve se v obci podobné slavnosti nekonaly. A lidem to zřejmě chybělo, neboť se úvodní ročník akce setkal s velkým ohlasem. „Loňská účast nás mile překvapila, do zámecké zahrady dorazila asi tisícovka návštěvníků, místních i přespolních. Proto jsme letos připravili ještě bohatší program," říká starosta Svojkova Gustav Pilz.

Svátek sv. Václava si jako termín pro konání jarmarku nevybrali Svojkovští náhodně. Patronu českých zemí je zasvěcena místní kaple. „Proto se jarmark koná vždy první sobotu po osmadvacátém září, příští rok to vyjde přímo na svátek," dodává starosta.

Dorazí i skláři

Hlavním lákadlem sobotní slavnosti budou stánky s ukázkami tradičních řemesel, například drátkování, keramiky nebo batikování. Dorazí také kovář, včelař či skláři. Příchozí nebudou ochuzení i tradiční jarmareční dobrůtky jako staročeský bramborák nebo klobásy přímo z udírny. A nebude chybět loutkové divadlo pro děti a muzika, od country po dixieland.

Během dopoledne jarmark navštíví i samotný svatý Václav.

Kdo v sobotu 29. září dorazí do svojkovské zámecké zahrady, užije si nejen příjemnou sobotu, ale podpoří také dobrou věc. Výtěžek ze vstupného, které pro dospělé činí symbolických dvacet korun, obec použije na revitalizaci areálu. „Zámecká zahrada je pro nás klíčovým místem, kde se pravidelně setkávají naši občané. Pořádáme tu čarodějnice, oslavy dne dětí nebo třeba kácení máje. Proto chceme, aby celý areál dostal ještě hezčí podobu," vysvětluje Gustav Pilz. Svojkov v nejbližší době plánuje opravy opěrné zdi kolem celé zahrady a také oplocení.

„Přijďte si užít druhý Václavský jarmark do Svojkova. Zahrada se otevírá už v devět hodin ráno," zve svojkovský starosta.

Na loňský jarmark dorazila tisícovka návštěvníků.PROGRAM JARMARKU

10.00 - The Mozols (country)

11.00 - Mažoretky Nový Bor

13.00 - The Lusatian Grass (bluegrass, old country, old-time gospel)

14.00 - Čertův švagr (loutková pohádka pro děti)

15.00 - Ajeto Dixieland

18.00 - Nešlapeto (jarmareční muzika)

tanec, volná zábava…

NAJDETE SE NA FOTKÁCH: Snímky z jarmarku ve Svojkově najdete v pondělním vydání tištěného Českolipského deníku na straně 8.