Čelovky nasadit. A hurá do Nového Boru. Vrchol čedičového kuželu nad sklářským městem bude cílem tradičního nočního výstupu na Klíč, který v sobotu 12. července pořádá klub SKI Polevsko. Účastníky čeká výšlap tajemnou noční krajinou Lužických hor a v cíli jedinečný pohled na noční krajinu a rozsvícená města.

Sraz je v půl desáté večer na dětském hřišti v Arnultovicích v Novém Boru. „Děti obdrží průkazku, do které budou moci sbírat v průběhu cesty razítka na stanovišti u kamzičí studánky a na vrcholu. Po předložení vyplněné průkazky obdrží každý malý účastník v novoborském Turistickém informačním centru upomínkový předmět. Čas na to má do konce července," říká Jan Šmíd ze SKI Polevsko.

Ještě než se výletníci vydají na noční cestu, čeká je ve 22 hodin nevšední podívaná přímo na arnultovickém hřišti ohňová show v podání skupiny Ignis Iter. Poté houf dobrodruhů s čelovkami a baterkami opustí hřiště a po značené trase vyrazí zdolat vrchol Klíče.

Až ke hvězdám

Záchytným bodem během cesty bude kamzičí studánka pod sedlem Klíče, kde se budou podávat domácí koláče, voda ze studánky, šťáva z lesních plodů a další pochutiny. „Odtud absolvují posilnění výletníci nejtěžší a zároveň nejhezčí část cesty. Za svitu měsíce vystoupají na čedičový kužel téměř až ke hvězdám. Každý, kdo zdolá tuto cestu, si odnese pamětní list a krásný zážitek," dodává Šmíd.

V cíli nebude chybět tradiční překvapení a vyhlášení nejstaršího a nejmladšího a nejvzdálenějšího účastníka. Akce se mohou zúčastnit i děti v doprovodu svých rodičů. Pozor na doporučenou výbavu, bez které se nebude možné výstupu zúčastnit: čelovka nebo baterka, kvalitní obutí i oblečení pro případ změny počasí a dostatek sil vyjít nahoru a dolu.

„Doporučujeme nechat psí miláčky pro jejich bezpečnost i ostatních raději doma," radí Šmíd a slibuje: „Počasí máme objednané".

DALŠÍ TIPY NA VÍKEND

SLOUP V ČECHÁCH: Čarodějnická pohádka
pátek 11. července v 19.00, Lesní divadlo

Čarodějnickou pohádku má v pátek na programu Lesní divadlo ve Sloupu v Čechách. Představení začíná v 19 hodin, dospělí za vstup zaplatí 80 korun, děti polovinu.

CVIKOV: Senzační prázdniny
pátek 11. července od 21.00, letní kino 

Promítání francouzské komedie. V hlavní roli Louis de Funes. Projekce v retro stylu z klasických 16 mm filmových pásů. V případě nepříznivého počasí se projekce uskuteční na sále Multifunkčního kulturního centra Sever od 21:00 hod.

JABLONNÉ V PODJEŠTĚDÍ: Prázdniny na věži
11. – 13. července od 9.00 do 16.3, zámek Lemberk

Mimořádné zpřístupnění středověké věže.

BEZDĚZ: Šermířské rozvernosti
12. – 13. července od 9.00, hrad Bezděz

Přijďte se podívat na vystoupení skupiny BIBIS SPIRITUS, která vystoupí s příběhem o Karlu IV. a loupeživém rytíři. Časy vystoupení jsou: 11.00, 12.30, 14.00 a 15.30

STRÁŽ POD RALSKEM: Vartenberské kulturní léto - koncert kapely Pozdní sběr
sobota 12. července, zámek Vartenberk

Nádvoří zámku ve Stráži pod Ralskem ožije během dvou červencových sobot již osmým ročníkem oblíbené akce Vartenberské kulturní léto, kterou pořádá obecně prospěšná společnost SPOROP. První koncert se koná již tuto sobotu 12. července, kdy od 20:00 hodin vystoupí skupina Pozdní sběr. Druhou akcí bude koncert kapely Navostro, který je naplánovaný na příští týden. Vstupenky na koncerty v ceně 120,- Kč bude možné zakoupit předem v Turistickém informačním centru ve Stráži pod Ralskem a půl hodiny před koncertem na zámku Vartenberk.

KROMPACH: Cyrilometodějské slavnosti
sobota 12. července od 10.00, náves a okolí

Sedmé cyrilometodějské slavnosti vypuknou tuto sobotu 12. července do 10 hodin na návsi v Krompachu. Celou akci zahájí požehnání nové vlajky obce. K dispozici budou stánky s občerstvením a uměleckými řemesly, kolotoče a trampolíny, nebude chybět dětské divadélko, skupina šermířů, vystoupení mažoretek, akce místních hasičů a jako hosté se přijedou prezentovat auto a moto veteráni z Veteran Car Clubu Česká Lípa. Děti se budou moci vyřádit při soutěžích se sladkými odměnami. Po celý den i večer bude hrát k poslechu a možná i tanci oblíbená swingová skupina MK3 divadla Kocábka z Prahy a reprodukovaná hudba. Připravena je i přednáška historika Ladislava Smejkala na téma historie 100 let od vypuknutí 1. světové války, která se bude konat od 13 hodin v zasedací síni obecního úřadu. PLAKÁT SLAVNOSTÍ ZDE

BRNIŠTĚ: Brnišťská pouť
12. - 13. července, Lesní zátiší

Klauni pro malé, krásné modelky pro pány, Petr Kolář pro dámy. Na tradiční Brnišťské pouti si přijde na své každý. Areál Lesního zátiší v Brništi obsadí už tento víkend nejrůznější pouťové atrakce a kolotoče, stánkaři s oblíbenými laskominami i muzika.
Návštěvníkům zahraje například revival skupiny ABBA nebo dámská country kapela a hvězdami sobotního programu budou Leona Machálková a Petr Kolář. Předprodej zlevněných vstupenek probíhá do pátku v Infocentru v Brništi.

PROGRAM:
SOBOTA 12. ČERVENCE
14.00 – Klaunka Hanka Šikulka – pro nejmenší diváky
16.00 – Old Stars Mladá Boleslav – standardy a jazz
17.00 – Módní přehlídka agentury Reas Agency
17.45 – Country Ladies – country muzika v podání dámské kapely
18.45 – Mažoretky Nový Bor – vítězky mnoha soutěží
19.30 – Leona Machálková
21.00 – Petr Kolář
22.30 – Ohňostroj
22.45 – ABBA Stars – skvělý revival
0.30 – Emma Band – autorské písně festivalové kapely
Vstupné: dospělí 120 Kč, děti 20 Kč, parkovné 20 Kč

NEDĚLE 13. ČERVENCE
13.00 – Klaun Cucíno – pro malé a mladé
14.00 – Saxana Petra Černocká a Jiří Pracný  – rodinný koncert
15.00 – Cucínova animátorská shoe – soutěže na závěr
V neděli vstup do areálu zdarma

ČESKÁ LÍPA: Pohádkové odpoledne nejen pro děti
13. července od 14.00, nádvoří hradu Lipý

Dagmar Čemusová – „Já jsem muzikant", DS K. Čapek – „Čarodějnická pohádka", MC Pumpkin

Program kin na ČeskolipskuČESKÁ LÍPA - Kino Crystal
11. 13. 7. v 17.30 - Mikulášovy patálie o prázdninách
Je tu konec školního roku a dlouho očekávané prázdniny jsou konečně tady. Malý Mikuláš s rodiči vyrazil k moři, kde si najde nové přátele: Bena, který tam bydlí… Freddyho, který pořád něco jí, dokonce i syrové ryby… George, který je vtipný už jen proto, že je angličan, uplakánka Paula a Christophera, který chce mít vždycky pravdu…
11. 7. ve 20.00 - 22 Jump Street
Poté, co si prošli nástrahami střední školy (dvakrát po sobě), čekají na policejní důstojníky Schmidta (Jonah Hill) a Jenka (Channing Tatum) velké změny jsou pověřeni prací v utajení na místní vysoké škole. Ale zatímco Jenko potká spřízněnou duši ve sportovním týmu a Schmidt pronikne do řad studentů umění, začínají o svém vzájemném vztahu zvolna pochybovat…
12. a 13. 7. ve 20.00 - Love song
Keira Knightley v hlavní roli hudebního filmu…
NOVÝ BOR - Městské kino
11. 13. 7. v 16.30 - Mikulášovy patálie o prázdninách
Rodinná komedie natočená podle knižního bestselleru.
11. 7. v 18.30 a 21.00, 12. 7. v 17.30, 13. a 14. 7. v 18.30 a 21.00 - Joe
Je horkokrevný „tvrďák" stranící se lidí a pracuje jako předák party dřevorubců, podobně ztracených existencí. Po přijetí mladého Garryho začínají problémy.
12. 7. ve 20.00 - Závěrečný ceremoniál MFF + Divoké historky
Přímý přenos ze závěru festivalu v Karlových Varů. Následovat bude Mozaika šesti příběhů, které spojuje téma pomsty. Snímek se stal jednoznačně nejzábavnějším filmem MFF Cannes 2014.
DUBÁ - Letní kino Nedamov
11. 7. v cca 21.00 - Kameňák 4
Po deseti letech se nám opět představují oblíbení hrdinové městečka Kameňákov s novými osudy.
13. 7. v cca 21.00 - Kon-Tiki
Norský mořeplavec Thor Heyerdahl uskutečnil s pěti přáteli tuto legendární, 101 dní trvající a vysoce nebezpečnou plavbu v roce 1947. Režiséři Joachim Ronning a Espen Sandberg ve svém strhujícím dobrodružném filmu mapují přípravy expedice, ale především průběh plavby šesti přátel na voru Kon-tiki, která zásadním způsobem ovlivnila historii a přesvědčila veřejnost o skutečném průběhu osidlování Polynésie.