„Na Českolipsku bylo vloni nahlášeno sto devět onemocnění lymeskou boreliózou,“ upřesňuje Zuzana Balašová, tisková mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci. V celém kraji nebezpečnou nemocí onemocnělo na 320 lidí, což je nejvíce nakažených za posledních osm let. Od počátku letošního roku je to již dvacet pět případů nákazy z celkových osmdesáti sedmi případů.

„Virová klíšťová encefalitida se vloni projevila u čtrnácti lidí z Českolipska z celkem dvaceti tří evidovaných pacientů v kraji. Za letošní první pololetí máme nahlášeny celkem tři případy, z toho jeden z okresu Česká Lípa,“ doplňuje Zuzana Balašová.

Očkování chrání tři roky

Na rozdíl od lymeské boreliózy se proti virům encefalitidy mohou lidé nechat očkovat, což ostatně lékaři doporučují jako nejlepší prevenci. „Očkování lze provádět celoročně, ale doporučujeme jej spíše v v prvních třech měsících roku,“ vysvětluje českolipská praktická lékařka Lucie Furáková. Očkování se provádí ve třech dávkách v průběhu roku a zajistí ochranu před nákazou po tři roky. „Pak je nutné přeočkování,“ podotýká Lucie Furáková.

Klíšťová encefalitida má akutní, dvoufázový průběh. V první fázi nemoci se příznaky podobají chřipce, ve druhé fázi dochází k vysokým teplotám, malátnosti, závrati, silným bolestem hlavy, v krajních případech dochází až k bezvědomí. „Klíšťová encefalitida je mnohem vážnější onemocnění, než lymeská borelióza,“ varuje lékařka Furáková.

Příznaky a průběh boreliózy se dělí do třech stádií. Typickým projevem prvního stádia je červený flek v místě vpichu, zarudnutí kůže, pupínky a únava. Jestliže se nemoc zjistí v prvním stadiu, postačí antibiotická léčba. Druhé stádium se objeví po dvou až dvanácti týdnech po přisátí klíštěte a vyznačuje se bolestí kloubů a svalů, otoky kolenních kloubů, periferní obrnou nebo zánětem mozkových blan a mozku.

Třetí stadium je vzácné, může se projevit až několik let po nákaze. K jeho příznakům patří kožní symptomy a záněty mozkomíšních blan, postižení míchy a kloubů.