VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na kolo bez přilby? Riskujete zranění i smrt

Liberecký kraj - I na letošní rok krajští policisté připravují velké bezpečnostní akce pro cyklisty. Podle statistik plní svůj účel. Nehod bylo loni méně.

19.5.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Marek Prášil

S teplejším počasím se cyklostezky neplní jen milovníky kol, ale i policisty ve sportovním. Začínají totiž s kontrolami cyklistů. V Libereckém kraji letos kromě běžných kontrol, které policisté podle své mluvčí provádí každý den, plánují i větší bezpečnostní akce. Loni jich uskutečnili dvanáct.

„Při kontrolách se hlídky zaměří na osvětlení jízdního kola, jeho technický stav, používání přileb a reflexních pomůcek, ale i na řízení pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek. Dohled doplní vhodnou prevencí," popisuje Vlasta Suchánková, mluvčí Krajského ředitelství policie Libereckého kraje.

Letos už 10 mrtvých

Za první tři měsíce letošního roku už v Česku zemřelo deset cyklistů. Loni jich přišlo o život 57. Byť v samotném Libereckém kraji loni cyklisté způsobili 168 dopravních nehod, nezemřel při nich tady ani jeden. Těžce se jich ovšem zranilo 16, lehce 146.

Podle policejních statistik je to obrat k lepšímu. „Ve všech sledovaných ukazatelích dochází oproti roku 2013 k poklesu," zdůrazňuje krajská policejní mluvčí.

Spadnout z kola je jako narazit hlavou na beton.Význam přilby přesto cyklisté stále podceňují. V průměru ji nemá 70 procent těžce zraněných a 80 procent mrtvých. Před týdnem bez ní jel i 23letý mladík z Tanvaldu. Byl opilý, nezvládl řízení a způsobil si zranění, která bude léčit až tři týdny.

Povinnost nosit přilbu v Česku mají jen děti do 18 let. „Musí být schváleného typu a jezdec ji musí mít nasazenou a řádně připevněnou na hlavě. Před koupí by si ji lidé měli důkladně vyzkoušet, pozornost by měli věnovat především její velikosti a hmotnosti, způsobu upínání a kvalitě vnitřního polstrování," popisuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Cyklistům mezi 15 a 18 lety bez helmy mohou policisté na místě udělit pokutu až do tisíce korun. Situaci ale většinou řeší domluvou. Mladším pokuta nehrozí vůbec.

Na vině je alkohol

K nehodám cyklistů nedochází jen na silnicích. Horská služba loni zasahovala u 700 nehod cyklistů a koloběžkářů. V bezmála 190 případech došlo ke zranění hlavy.

„Naše asistence u vážných nehod cyklistů jsou častější, než se všeobecně soudí. Zejména o prázdninách se v horách setkáváme s cyklisty, kteří zapomínají, že při neopatrné jízdě jim hrozí riziko vážného úrazu. Negativní roli často hraje i posilnění alkoholem," upozorňuje náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek.

Právě opilost je podle policejních statistik nejčastější příčinou nehod cyklistů. Krajští policisté loni alkohol zjistili ve 47 případech. Za víc než jedno promile v krvi může cyklista dostat pokutu až 50 tisíc korun. Při nižší hodnotě 2,5 až 20 tisíc korun.

Na druhém místě nehody způsobuje nezvládnutí řízení, zejména nedání přednosti v jízdě.

Statistiky říkají, že…- v roce 2014 zavinili cyklisté 2 737 nehod, z toho 273 nehod způsobily děti. O rok dřív bylo o 200 kolizí méně, děti jich zavinily 222.
- s pomocí ochranných přileb lze předejít 83 procentům fraktur lebky, 53 procentům zranění měkkých částí hlavy a 48 procentům poškození mozku
- pokud dojde k těžkému či smrtelnému zranění cyklisty, v 75 procentech případů je zasažena hlava či krk
- ve dvou třetinách případů lze následky kolize zmírnit, neboť zranění hlavy jsou na místech, která může ochránit přilba
- k pětině smrtelných a těžkých zranění by nemuselo dojít, pokud by používání přilby bylo povinné pro všechny bez ohledu na věk

Povinná výbava jízdního kola.

Kde v EU je přilba povinná?Estonsko - povinná do 16 let
Finsko - platí univerzální povinnost pro všechny
Chorvatsko - povinná do 16 let
Litva - povinná do 18 let
Lotyšsko - povinná do 12 let
Maďarsko - povinně mimo obec, a to při rychlosti převyšující 50 km/h
Malta - povinná do 10 let
Portugalsko - jen pro kola s el. pohonem
Rakousko - povinná do 12 let
Slovensko - povinně pro všechny při jízdě mimo obec, pro děti ve věku do 15 let i v obci
Slovinsko - povinná do 15 let
Španělsko - povinně v obci; není povinnost používat při jízdě do kopce a v horkém počasí
Švédsko - povinná do 15 let

Autor: Iveta Piknová

19.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení