Unikátní březový kříž z doby první světové války, který se dochoval v depozitu státního zámku Lemberk, teď bude vystavený. „V zámecké kapli stával během celé první války. Lístečky se jmény padlých se nám už nedochovaly, ale vypadaly jako malá parte," popisuje Šárka Procházková, průvodkyně z Lemberku.
Podle ní šlo tehdy o častý jev, podobné kříže stály i v dalších kostelích. „Kdokoliv pak do kostela přišel, mohl zjistit, kdo z lidí z nejbližšího okolí padl na frontě," doplnila Procházková.
Vedení zámku původní březový kříž od úterý 29. července znovu vystaví, a to na jeho původní místo v zámecké kapli. „V rámci prohlídek na něj budeme upozorňovat a popíšeme jeho historii," nastínila průvodkyně. V zámecké kapli Seslání ducha svatého všechny prohlídky zámku začínají.
„Březový kříž jsme našli u nás v depozitu a podle starých inventur poslední majitelky zámku Gabriely Auersperkové jsme dohledali, že kříž patří Lemberku a že byl součástí jejího soukromého muzea, protože princezna Gabriela sbírala různé kuriozity a lidové věci ze svého panství," popsala kastelánka Renata Černá.
Lidem z Lemberka se navíc podařilo dohledat, že březový kříž vyrobil lesník Effenberg z grabštejnského panství, které stejně jako Lemberk patřilo také Clam-Gallasům. „Tím, jak jsme neznali původní clam-gallasovské inventury, tak jsme často kolem kříže chodili s takovým úsměškem. ´Proboha, co dělá taková obyčejná věc na zámku?´ptali jsme se. ´To je tak dobrý na podpal v kamnech´odpovídali jsme si. Ale když jsme se pak dostali k těm clam-gallasovským inventurám a zjistili jsme o jakou cennost se jedná, tak to pochopitelně stouplo i v našich očích," doplnila Renata Černá.
Na Lemberku v loňském roce skončila mnohaletá rekonstrukce, díky ní je nyní zpřístupněná téměř celá památka, která byla od roku 1971 až do začátku devadesátých let nepřístupná.
Zámek, kde se také natáčely pohádky Čert ví proč nebo Tajemství staré bambitky, je v červenci otevřený od úterý do neděle od 9 do 16.30 hodin. Otevřená je i i středověká věž s vyhlídkovým ochozem.