Reklamní masáž a dovolenkové šílenství jsou v plném proudu. I letošní sezónu provází boj o levné zahraniční dovolené na poslední chvíli. Stále častěji si však klademe otázku: Strávit dovolenou doma nebo v zahraničí? Před několika lety nebylo až tak na výběr. Dnes můžeme cestovat po celém světě. Cenově dostupné jsou už i vzdálené exotické destinace.

Ovšem každý má o dovolené jinou představu. Kemp s chatkou či moře a rozpálený písek? Někteří se celý rok těší na přímořské letovisko s veškerým komfortem, pro jiného je čtrnáct dní lenošení na pláži utrpením. Krásnou dovolenou můžete strávit prakticky kdekoliv, se správným počasím a parťákem se neseknete.

Zahraničí vede

„S rodinou jezdíme každý rok k moři. Už osmým rokem na osvědčená místa, většinou tedy po Evropě. Máme to za stejné peníze jako doma v kempu, ale určitě jsou služby na lepší úrovni," řekla Milena Čermáková z České Lípy.

I ze zkušeností severočeských cestovních kanceláří vyplývá, že mezi lidmi převažuje zájem o zahraniční dovolenou.

„Jedním s hlavních faktorů je, že u domácích pobytů neexistuje last minute. Ve většině případů tak vyjde dovolená u nás dráž než v zahraničí," vysvětluje Eva Beranová z cestovní agentury Aries. Podle ní se ale nedá říct najisto, zda Češi preferují více zahraničí či domácí pobyty.

„Jsme národ chatařů a chalupářů. Většina lidí si domácí pobyty domlouvá a organizuje sama. Občas sice přijde klient s požadavky na dovolenou v Čechách, kterou jim připravíme na míru, ale těch je dvacet za sezonu," doplnila Eva Beranová.

Egypt a Turecko

Stejně mluví Romana Baštová z cestovní agentury Rokoko. „Kvůli nezájmu lidí o domácí pobyty prodáváme jen zahraniční zájezdy. Podle mého je to dané tím, že si každý umí dobře spočítat, kolik by taková dovolená v Čechách, připravená agenturou, asi stála peněz. Navíc české hotely, i když nemají plně obsazeno, nezlevní," řekla Romana Baštová.

ANKETA: A co vy? Kde trávíte dovolenou? Hlasujte v anketě a diskutujte pod článkem.

Jak uvedl Jiří Mothejzík z cestovní kanceláře Iser Tourist z Nového Boru, Češi se více zajímají o zájezdy i mimo Evropu do exotičtějších lokalit jako je Egypt, Tunis a Turecko. „Podle dosavadních prodejů to vypadá, že mají klienti menší zájem o dosud oblíbené Chorvatsko. Místo něj vybírají exotičtější země. Ceny jsou srovnatelné a lidé chtějí větší komfort při cestování, častěji volí leteckou dopravu," řekl Jiří Mothejzík.

Pravdou je, že cestovat celou noc do Chorvatska a mít zadek otlačený ještě za dva dny není zrovna příjemné. Letecká doprava už je cenově srovnatelná a ušetřit den dovolené také není k zahození. Na druhou stranu při cestě po vlastní ose si uděláte přestávku, kdy se vám to hodí a ještě poznáte několik států za jeden den.

Samozřejmě je na každém, co si vybere. Není výjimkou, kdy Češi jedou na týden k moři a zbylou dovolenou si užijí někde v chatce v kempu, nebo pod stanem.

Slunce svítí všude

„Máme malé děti a chalupu. Je tak pro nás jednodušší trávit prázdniny s dětmi u bazénu na chalupě. Manžel se u moře nudí, tady si vždy nějakou zábavu najde. Čas si organizujeme sami, a když se nám chce, vydáme se někam na výlet. V Čechách je také krásně," řekla Simona Linhartová z Nového Boru.

Ať už tedy pojedete kamkoli, chybu neuděláte, slunce svítí všude a odpočinete si tam, kde na vás práce nemůže. A pokud přece jen nevyjde počasí, určitě se nebudete nudit. Zahraniční letoviska i většina kempů u nás má připraven náhradní program. Důležité je vrátit se v pořádku a s kupou krásných vzpomínek.

Nikola Bursová