ážitky na celý život, nová kamarádství i zkoušky odvahy a sportovního ducha. To všechno může dětem ze základních škol na Českolipsku přinést absolvování lyžařského kurzu. Ty si ale může dopřát méně rodin, než tomu bylo před několika lety. Ačkoli cena za školní lyžařský kurz není nijak vysoká, přesto si některé domácnosti zhruba pětitisícový výdaj navíc nemohou dovolit. Na kurzy proto jezdí pořád méně dětí.

Snaží se ušetřit, kde se dá

„Samozřejmě, že dětí jezdí méně než dřív. Někteří žáci jedou na hory s rodiči, ale tak zhruba třetina rodičů na to prostě nemá,“ řekl ředitel základní školy U Lesa v Novém Boru Jindřich Novák.

Jeho slova potvrzují i ředitelé jiných základních škol na Českolipsku. Z několika tříd sedmého ročníku složí na kurz zhruba třicet dětí, často je ještě doplňují z vyšších tříd. Například na základní škole na Ladech v České Lípě bez problémů naplnili dva lyžařské kurzy, nyní již několik let jezdí pouze na jeden.

Aby na kurz jelo co nejvíce dětí, snaží se učitelé srazit ceny lyžařských kurzů na co nejnižší cenu, a rodičům tak co nejvíce ulevit. Školy například dětem půjčují lyže nebo s nimi jezdí na osvědčená místa, kde se dá vyjednat příznivější cena za ubytování. Tak to třeba dělají na základní škole Sever v České Lípě.

„Nejeli jsme s dětmi na sedm dní, ale jen na šest, abychom cenu za ubytování o něco ještě snížili. Kolegyni se navíc podařilo vyjednat slevu na permanentkách, takže i tam jsme ušetřili,“ upřesnil Jindřich Novák.

Rodiče platí při kurzu jen za ubytování, permanentky a také za půjčení lyží, pokud je dítě nemá a škola jim je neopatří. Cena kurzu se tak pohybuje někde okolo pěti tisíc korun.

„Letos jelo u nás na kurz asi dvacet dětí. Zájem o kurz je veliký, problémem ale i u nás na škole jsou peníze. A to jsme letos jeli jen sem kousek na Luž, abychom ušetřili,“ podotkl ředitel základní školy Bohumila Hynka ve Cvikově Ivo Čeřovský.

Všechny děti se naučí lyžovat

Stále však platí, že na kurz jede většina dětí, které na lyžích v životě nestály. Sjet kopec je na konci kurzu schopný každý z účastníků. „Letos se nám stalo poprvé, že jeden z žáků všechny sjezdovky sjet nezvládl,“ doplnil ředitel Novák.

Kde rozhodně nemají problém s naplněním lyžařského kurzu, jsou lidé z Domu dětí a mládeže Libertin v České Lípě. Letos totiž pořádají už několikátý ročník zájezdu do Dolomitů v Itálii. Počet výletníků je omezen, místa v Libertinu zaplnili pomalu dříve, než o akci dali oficiálně vědět.

„Myslím, že je to tím, že se to prostě rozkřiklo. Lidé, kteří byli loni, to řekli známým, a tak se mě zájemci sami na zájezd dotazovali už dlouho dopředu. Také nabízíme velmi příznivou cenu, což rovněž hraje určitě velkou roli,“ upřesnila Markéta Mimrová, která má zájezd do Dolomitů v Libertinu na starosti. Poté doplnila, že větší zájem o zájezd do Itálie způsobil také fakt, že letos nepořádají zájezd do tuzemských hor jako loni.

Půjčovné za lyže

DDM Smetanka Nový Bor:
Boty, lyže, hole 500 Kč/týden, 100 Kč/den,
Snowboard + boty 500 Kč/týden, 100 Kč/den
Běžky+boty 300 Kč/týden, 50 Kč/den
Přilba lyžařská 200 Kč/týden, 50 Kč/den

SKI & Sport Paudera Staré Splavy:
Boty, lyže, hole 600 Kč/týden, 100 Kč/den
Pouze lyže 450 Kč/ týden
Pouze boty 250 Kč/týden
Běžecký komplet 600 Kč/týden, 100 Kč/den
Snowboardový komplet 1000Kč/týden, 200Kč/den