Tradiční festival elektronické hudby, který se konal na pláži Klůček u Máchova jezera, nabídl několika tisícům návštěvníků to nejaktuálnější z housové a techno hudby. Mezi hlavními hvězdami nechyběli např. Morten, Kölsch, Anfisa Letyago, KAS:ST, Mariana Bo a další. Dvoudenní program přilákal návštěvníky nejen z celé České republiky nebo nedalekého Německa a Polska, ale také ze Španělska, Belgie nebo Argentiny.

Pořadatelům se podařilo navázat na loňský jubilejní ročník a sestavit pestrý program, který čítal hned několik tuzemských festivalových premiér. Společně s krásným počasím, která panovalo po oba dny, si návštěvníci užili nádhernou scenérii Máchova jezera, kterou jim areál festivalu umístění na pláži nabízí.

„S letošním ročníkem jsme moc spokojeni. Opět jsme posunuli kvalitu trochu dál a věříme, že návštěvníci to pocítili. Našli v areálu více odpočinkových zón, stínu, větší nabídku kvalitních jídel, otevřenější výhled na jezero, lépe nasvícený areál a v neposlední řadě se zde cítili také bezpečněji,“ sdělil pořadatel festivalu Kiro Tomoski.

Organizátoři z Mácháč Entertainment s.r.o. jsou i vědomi i oblastí, kde se musí zlepšit. To jsou ale už věci, které přijdou až s dalším ročníkem, kde představí celý nový koncept festivalu. „Směřujeme k tomu už poslední tři roky. Dojde k dramaturgické změně a k novému uzpůsobení areálu, kde bychom chtěli zpřístupnit i jezero ke koupání a posunout program také do denní části,“ dodal Kiro Tomoski.

Termín pro Mácháč 2024 je stanoven na 16. a 17. srpna a zároveň byl již na www.goout.net spuštěn i předprodej nejlevnějších vstupenek. Dvoudenní přijdou aktuálně na 1290 korun.

Z hlediska organizace nedošlo podle PR managera festivalu Petra Tajčmana téměř k žádným problémům nebo omezením v rámci města Doksy. „Dle zpráv Policie ČR se řešilo se pouze několik přestupků. Z tohoto pohledu se jednalo o jeden z nejpoklidnějších ročníků vůbec,“ potvrdil Tajčman.

Na veřejný pořádek a bezpečnost na silnicích dohlíželi policisté od pátečního rána. „Letošní festival naštěstí nepoznamenaly žádné mimořádné události. I přes výrazné zatížení silničního provozu neevidujeme žádnou dopravní nehodu. Rovněž jsme nezaznamenali žádný trestný čin násilného charakteru. Již tradičně jsme bezproblémově komunikovali s organizátory akce, kteří se o bezpečnost návštěvníků akce rovněž starali,“ uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Při kontrolách policisté zajistili u 28 lidí drogy, které svým množstvím odpovídaly spáchání přestupku.  Nejčastěji to byla marihuana a MDMA, u někoho našli ale i kokain nebo hašiš. Další čtyři případy kvalifikovali jako přečin přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu. „Největší zásobu u sebe měl 31letý muž z Jičínska. Jednalo se o 13 narkosáčků s kokainem, dalších 13 s pervitinem a taky 1 s marihuanou. Zajištěné drogy ještě podrobíme znaleckému zkoumání, které bude součástí podkladů pro jejich trestní stíhání,“ řekla Baláková.