Oblíbenou slavnost, kterou letos zpestřilo setkání měst s parožím ve znaku a první farmářské trhy, si nenechaly ujít davy lidí. Čekala na ně hudební vystoupení, filmová projekce nebo soutěže pro děti. Zástupci parohatých obcí a měst, tedy těch, která mají ve znaku jakékoliv paroží, se scházejí co dva roky.

„My máme v našem znaku jelena skákajícího z vršku nynějšího náměstí na vrch Tovární. Přestože celá akce je organizačně velmi náročná, jsem ráda, že se letos koná právě u nás," upřesnila starostka Eva Burešová.

Právě hosté z parohatých měst se vedle místních školek a spolků postarali i o odpolední program. „Každé město předvedlo své vystoupení, ať už krojované nebo například hudební," řekla Renata Mauserová z městské kultury.

Pro zástupce parohatých měst začínal program již v pátek odpoledne. V Památníku Karla Hynka Máchy na ně čekal sám velký básník s E. Hindlem a R. Mauserová, kteří je odlehčenou formou prostřednictvím divadelních skečů seznámili s nejzajímavějšími místy v Doksech. Všichni byli nadšeni především z návštěvy muzea Čtyřlístku.

Páteční večer na Poslově mlýně se nesl v duchu tábornické nostalgie – tábornický raut v podobě krupicové kaše, ovocného čaje a balíčků, opékání vuřtů, tábornické soutěže, hudba k tanci v sále i u ohně  -  prostě vše, co navodí přátelskou atmosféru a vzpomínky na mládí.

Velký úspěch měly sobotní farmářské trhy. Fronty na domácí máslo či voňavý koláč nebraly konce. „První farmářský trh u nás v Doksech se těšil opravdu velkému zájmu našich občanů i návštěvníků. Od června se budou konat každých čtrnáct dnů a jejich sortiment se bude měnit podle vegetačního období. Na trzích mohou prodávat své přebytky i místní zahrádkáři,"projevuje radost starostka Doks Eva Burešová.

Po poledni se začal formovat roztodivný alegorický průvod parohatých měst, který v počtu tisíců návštěvníků i místních v jednu odpoledne vyrazil k Máchovu jezeru, a to za doprovodu dechovky z Libochovic.

Hudba na břehu jezera zněla až do večera a na pláži si na své přišli i fanoušci tvrdší muziky. Program pořadatelé přichystali rovněž v kině Máj, kde na zájemce čekala projekce filmu Muži v říji.

Máchovo jezero je velice důležitým rekreačním místem regionu. Ročně je navštěvují desetitisíce lidí a oblast kolem něj je na turistice ekonomicky závislá. Rozsáhlý rybník byl založen už ve středověku. Je největší v Libereckém kraji a současně patří k největším v zemi.

Má rozlohu 284 hektarů a vejde se do něj kolem pěti milionů krychlových metrů vody. Dosahuje hloubky až 12 metrů, průměrná se pohybuje kolem metrů dvou.

Síť turistických lákadel kolem Máchova jezera se rozšiřuje. Letos na jaře kolem něj přibyla nová naučná stezka, na které návštěvníky se zajímavostmi okolí seznamují postavičky animovaného komiksu Čtyřlístek.

Máchovo jezero totiž bylo pro kreslíře Jaroslava Němečka, autora Fifinky, Pindi, Bobíka a Myšpulína předlohou komiksového rybníku Blaťák. V Doksech má Čtyřlístek také nedávno otevřené vlastní muzeum.