Bohulibý záměr nebo podivný přístup lidí s nečitelnou minulostí? Máme jásat, nebo se bát, že se chystá něco, co může skončit průšvihem? Politik a podnikatel Michal Simkanič z Prahy se v roce 2005 zčistajasna zjevil v rozbouřené aféře, která stahovala smyčku kolem tehdejšího premiéra Stanislava Grosse. Spálenou směnkou Simkanič smyčku ještě více utáhl a strhl na sebe veškerou pozornost médií.

Letos v první polovině září se zase zčistajasna objevil v České Lípě a přišel s nápadem, aby se zrekonstruoval chátrající objekt bývalého českolipského pivovaru. Simkanič ho chce zrenovovat a uvést v život spolu se svým kolegou. Oba ale trvají na tom, že na akci se má podílet i město Česká Lípa a mezi místními politiky už dokonce pro svůj záměr shánějí podporu. Proč to dělají a jak se to vyvíjí , na to jsme se čtyřiapadesátiletého Michala Simkaniče ptali v rozhovoru, který vznikal po e-mailu.

S vaším kolegou jste přišli s nápadem vzkřísit opět k životu objekt bývalého pivovaru v České Lípě. Co mi ale nejvíc vrtá hlavou je to, jak to chcete provést, když vám objekt vůbec nepatří a původně jste naznačoval, že jeho nynější majitelé, podnikatelé Tesárek a Procházka, se ho vlastně úplně nechtějí vzdát. Alespoň tak to vyznělo. Jak tedy chcete nakládat s něčím, co není vaše a jakou úlohu v tom mají hrát ti současní majitelé? Je reálné, že Tesárek s Procházkou objekt prodají?

Nejsem jen politik, který dokáže jednou cílenou akcí zbavit zemi velmi hloupého a hlavně špatného premiéra, ale také podnikatel, který má více než dvacetiletou zkušenost a za sebou nespočet obchodních jednání s nepřebernou paletou mnohdy velmi odlišných lidí.

Do iniciace projektu, který povede k záchraně pivovaru a jeho ambicí je z něj udělat kulturně společenské centrum při zachování původní funkce a současně jeden z magnetů České Lípy pro stávající obyvatele i turisty, bychom se s kolegou nikdy nepustili bez úvodní konzultace se současnými majiteli.

Setkali jsme se s nimi letos v červnu a to výlučně z naší iniciativy a nikdy předtím jsme se neviděli ani neslyšeli. Z celého jednání jsem měl velmi dobrý pocit nejen věcně, ale i lidsky a i když jsme později slyšeli o obou podnikatelích nejrůznější kontroverzní informace, ke kterým se nemohu vyjádřit nijak jinak než pocitově, tak se na mém úvodním dojmu nic nemění.

Ochota k případnému prodeji byla deklarována zcela jednoznačně s jedinou a pro nás velmi sympatickou podmínkou, že další využití objektu nesmí oběma prodávajícím udělat ostudu a velmi sympaticky se tak v této věci projevili jako lidé, kterým záleží jak na svém městě, tak na své pověsti. Za nás je tato podmínka v podstatě splněna předem.

Vím, že jste v České Lípě uspořádal schůzku se zástupci politických stran. Proč je pro vás politická podpora města Česká Lípa tak důležitá? Proč prostě ten objekt nekoupíte a sami aniž byste do toho zatahovali město a něco tam neuděláte? Přesně takhle se investor ujal bývalého pivovaru ve Cvikově, obnovuje ho úplně sám, město mu pouze vyšlo vstříc tam, kde to bylo možné, ale jinak se na projektu nijak nepodílí. Proč nemůžete jít stejnou cestou?

Jde o zcela neporovnatelné záměry. V našem případě je samozřejmě na začátku kompletní sanace a rekultivace celého objektu, která je o to závažnější, že plným právem je objekt částečně v památkovém režimu. Následovat by pak měla postupná vnitřní rekonstrukce, kdy samotný pivovar a jeho zázemí představuje cca 10 % kapacity objektu. Bude jeho vlajkovou lodí, ale všechny ostatní prostory by měly být využity jako kulturně-společenské centrum.

Vzniká tak zdánlivý paradox, kdy předpokládaná produkční kapacita pivovaru jako takového bude proti Cvikovu menší, ale Česká Lípa je velké a významné město, které by svým obyvatelům a dalším občanům minimálně v celookresním dosahu mělo konečně dopřát věci, které jsou dnes běžné i ve městech daleko menších a méně významných. Investiční odhad je proti Cvikovu o řád jinde a projekt takového rozsahu by město mělo mít pod svojí kontrolou a neriskovat, že vznikne něco, o co nikdo nestojí a jen se rozkradou peníze, jak se bohužel mnohde jinde stává.

Můžete prozradit, kdo konkrétně se schůzky, kterou jste v České Lípě svolal, zúčastnil? A jaké ohlasy jste od těchto lidí získali?

V průběhu prázdnin jsme se postupně a individuálně setkali s lídry všech politických uskupení s výjimkou KSČM, u kterých jsme předpokládali, že kombinace jejich programu, jména a ideologie je dostatečná na to, aby se dostali do zastupitelstva a spletli jsme se pouze v jednom jediném případě.

Ohlasy byly bez výjimky pozitivní, ale to je především proto, že šlo opravdu jen a pouze o informační schůzky, jejichž cílem bylo seznámit budoucí reprezentanty města s naším záměrem a obráceně za nás pak si vytvořit vlastní představu o budoucích komunikačních možnostech. Návazně jsme je pak v první říjnové dekádě informovali o základních trendech vyplývajících z ankety, ve které jsme ve spolupráci s městem zkoumali názory veřejnosti ve vztahu k celému projektovému záměru.

Pouze v jediném případě jsem se setkal s reakcí, že debata o názorech občanů města je důvodem k ukončení telefonátu. Tento dnes již bývalý zastupitel včetně celé své kandidátní listiny zvolen nebyl, což mne v této souvislosti ani nepřekvapuje.

Po volbách se v České Lípě rýsuje koalice, kterou by měla vést ČSSD a novou starostkou města se pravděpodobně stane jejich zastupitelka Romana Žatecká. V koalici s ČSSD má být ještě ANO 2011, Uděláme pořádek v České Lípě a ODS. Setkal jste se s jejich zástupci? (Otázky vznikaly minulý týden v pondělí, když se zrod takové koalice zdál pravděpodobný pozn.red.) Co oni na to říkají?

Jak jsem již uvedl, setkali jsme se nejen s reprezentanty všech těchto formací, ale i s některými dalšími, kterým dnes mohu i touto formou pogratulovat k více či méně úspěšnému výsledku. Z naší strany není v tuto chvíli důvod k jakýmkoli jednáním, protože pokračovat má smysl až poté, kdy proběhne první zastupitelstvo, bude zvolen starosta a vedení města.

Jakkoli zasahovat do politických jednání nám nepřísluší a jediné, co je pro nás důležité, je, abychom pro jednání měli partnera, který má nejen jasný názor a koncepci, ale také silný a hlavně stabilní mandát. Množství mých politických zkušeností a dnes již asi i docela dobrá znalost místního prostředí ve mne vyvolává pocit, že výsledná koalice může také být i docela dost odlišná a pro řadu voličů třeba i trochu překvapivá.

Jejich vzájemná jednání nepochybně budou ještě velmi složitá. Pevně však věřím, že volební výsledek a finální složení zastupitelstva je zcela bezpečnou zárukou, že nové vedení města bude lepší než to předchozí a pokud se neutopí v bezbřehých vnitřních sporech, tak může být i velmi výkonné a funkční.

Českolipané chtějí hlavně popíjet, ukázala anketa o využití pivovaru

Česká Lípa - Pokud se záchrana objektu bývalého pivovaru v České Lípě skutečně rozjede, budou se muset její iniciátoři popasovat s tím, co všechno v objektu vybudují. V jejich záměrech figuruje obnova vaření piva jen jako zlomek budoucího využití velkého areálu.

Jenže anketa, kterou iniciovali a kterou vyhlásilo město Česká Lípa, ukázala, že Českolipané nejvíce stojí právě o aktivity spojené s vařením a popíjením piva. „Nejvíce si lidé přejí mít v bývalém pivovaru opět pivovarský provoz, také restauraci, obchod s českolipským pivem nebo pivní lázně," popsala Kristýna Brožová, mluvčí českolipské radnice.

Naopak nejmenší podporu z celkem 31 nabízených možností získaly podle mluvčí záměry vybudovat v objektu kanceláře nebo ubytování domácích mazlíčků. Úspěšnější byly další možnosti, ze kterých vyplývá, že lidé by si v objektu pivovaru přáli například také divadlo, dům pro seniory, technické muzeum nebo cukrárnu.

Anketa také ukázala, že naprostá většina lidí si přeje, aby byla renovace financována z fondů Evropské unie. Iniciátory ankety, podnikatele a politika Michala Simkaniče a jeho kolegu, musela také potěšit informace, že většina lidí vyjádřila v anketě přání, aby si město udrželo většinovou kontrolu nad způsobem využití celého areálu (podnikatelé usilují o to, aby se město na projektu podílelo, viz rozhovor nahoře pozn.red.). „Mezi odpověďmi na tuto otázku však bylo již větší procento zamítavých stanovisek," upřesnila Kristýna Brožová. Do ankety se do 30. září zapojilo 139 lidí. Hlasovali prostřednictvím tištěných Městských novin a na jejich webu.