Právě teď je vhodná doba nechat se očkovat proti chřipce. Čím dříve, tím lépe, říkají lékaři, neboť na podzim stoupá počet různých virových onemocnění. Když se jimi lidé nakazí, nemůžou už dostat vakcínu proti chřipce. Chřipková sezona pravidelně začíná v prosinci.
„Očkování je jeden ze způsobů, jak chřipce předejít,“ zdůraznila Jana Prattingerová, krajská epidemioložka. Zároveň upozorňuje, že lidé by měli myslet i na další očkování, a to proti pneumokokům, které zabrání dalším nepříjemným komplikacím.
Po dva předcházející roky se epidemie chřipky Libereckému kraji vyhýbala. Nyní lékaři očekávají horší časy. „Epidemiologové spolu s praktickými lékaři provádějí odběry osob, které mají respirační problémy. Záchytů je letos více než bývalo,“ upozorňuje Jana Prattingerová.
Obavy z horšího průběhu jsou liché
Lidé často odmítají očkování kvůli obavám, že pak dostanou chřipku s daleko horším průběhem. „Nikdy se nic takového neprokázalo,“ vyvrací fámy Martin Zítek, primář dětského oddělení liberecké nemocnice.
Zeptali jsme se jej, jak je to s očkováním dětí? „Přednostně očkujeme děti, které mají cukrovku či jiná chronická onemocnění kardiovaskulárního aparátu nebo srdce. U zdravé populace je to věc rodičů, ale já je doporučuji,“ odpověděl Martin Zítek.
„Zatím se zástupci Světové zdravotnické organizace ani Evropského centra pro kontrolu nemocí k této studii nevyjádřili, ani ji neobdrželi. Otázkou je, jak byla studie provedena, zda tam nejsou zavádějící faktory. Takže doporučení se nezměnila. Sama se očkovat nechávám i s celou rodinou. Kdybych tomu nevěřila, neudělala bych to.“
Tomuto problému se věnoval i zdravotně bezpečnostní výbor Evropské unie. Odborníci říkají, že i když očkování proti sezónní chřipce nechrání proti pandemické chřipce, dá se předpokládat, že pokud jí člověk onemocní, nebudou klinické příznaky provázeny případnými komplikacemi.
Mají lidé letos větší zájem o očkování?
„Proočkovanost v České republice v porovnání s ostatními zeměmi Evropy je nízká. Celostátní průměr je sedm procent z celé populace, Liberecký kraj je na tom pak ještě o něco hůře. Vloni se nechalo naočkovat pouze pět a půl procenta obyvatel kraje, a to i přes masivní kampaň."
Proč doporučujete také očkování proti pneumokokovi?
„V případě onemocnění chřipky se mohou objevit komplikace, právě v podobě pneumokokového onemocnění. Pět set korun za očkování je naprosté minimum oproti ztrátám, které vás čekají v případě nemoci.“
I přes kampaně propagující očkování zůstávají lidé vůči této možnosti velmi zdrženliví. Jejich obavy ilustrují odpovědi v anketě Deníku. „Proočkovanost lidí se v minulém roce v Libereckém kraji pohybovala kolem pěti a půl procenta, což je proti jiným zemím Evropy velice málo,“ informovala Jana Prattingerová. Například ve Francii a Německu se nechává očkovat proti tomuto nepříjemnému onemocnění třetina obyvatel.
Řada podniků na Českolipsku očkování svým zaměstnancům platí. Ne všude je o něj ale zájem. Například Městský úřad v České Lípě nabízel už vloni svým zaměstnancům vakcínu. „Vzhledem k malému zájmu ze stran úředníků už v letošním roce očkování proti chřipce nebudeme iniciovat,“ uvedla tisková mluvčí českolipské radnice Kateřina Amrichová.
Vakcín proti sezonní chřipce je dostatek. „Nemocniční lékárna v tuto chvíli má dostatek vakcín proti chřipce. Očkování probíhá od října a všechny požadavky jsme uspokojili. Zájem je srovnatelný s minulými roky a projevují ho více senioři než mladí lidé,“ upřesnil tiskový mluvčí nemocnice s poliklinikou Petr Pokorný.
Vakcína obsahuje tři kmeny
Vakcína proti běžné sezónní chřipce obsahuje vždy tři kmeny, které světové chřipkové laboratoře určí jako nejčastější. Vakcína proti prasečí chřipce už je na světě, ale v České republice ji začnou lékaři aplikovat až v listopadu. V ČR zatím nikdo na prasečí chřipku nezemřel, na běžnou chřipku ročně umírá dva až tři tisíce lidí.
„Většina očkovacích středisek nemá očkovací ekvivalenty pro děti. Proto se aplikuje polovina vakcíny pro dospělé.“
Proč by měly být očkované i děti?
„Jestliže se proočkuje dětská populace, tak se výrazně chrání populace nejstarší. Pokud v rodině mají starší chronicky nemocné lidi, tak se doporučuje snížit riziko onemocnění u dětí, protože vakcína má u nejstarší populace jen padesáti až šedesátiprocentní účinnost.“
Od kterého věku mohou maminky nechat své ratolesti očkovat?
"Podle doporučení výrobců lze očkovat děti od šesti měsíců věku."
Myslíte, že pediatři dělají dostatek pro očkování, nejen proti chřipce?
Je to individuální, čím dál víc přibývají pediatři, kteří aplikují i vakcíny, které nejsou povinné, to je proti pneumokokovi, meningokokovi, chřipce a podobně.