Akci uváděl historik Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě Ladislav Smejkal, který připomněl nejen památku padlých v obou světových konfliktech dvacátého století, ale zdůraznil také důležitost historické paměti v příštích generacích.

Květiny na pomník veteránů položili i zástupci města v čele se starostkou Hanou Moudrou. Ta ve svém krátkém projevu vzpomněla také na vojáky, kteří se aktuálně účastní konfliktů v Iráku a Afghánistánu. Na závěr svého projevu podtrhla důležitost míru, který je neprávem považován za samozřejmost.

Akce se účastnily také děti z Dětského domova Dubá - Deštná. Ty zde přečetly básně, které vznikly na bojištích první světové války. Ve svém vystoupení vzpomněly také na autory básní, vojáky, kteří se konce války a vytouženého míru nedočkali.

Slavnostního uctění památky vojáků padlých ve světových konfliktech se zúčastnil hojný zástup diváků. Ukončila ho čestná salva, kterou vypálili příznivci vojenské historie. V odpoledních hodinách si mohli lidé v doprovodu veteránů a historika Ladislava Smejkala prohlédnout výstavu I. světová, která je instalována v prostorách ambitu kláštera českolipského muzea a pro velký zájem byla prodloužena do 22. listopadu.

Autor: Tomáš Cidlina