Příznivci českolipského fotbalu nemohou v posledních týdnech přijít na jméno vedení města Česká Lípa. Může za to útočný článek namířený proti fotbalistům i jejich fanouškům, který radnice vydala.

Fanoušci v neděli na domácím utkání Arsenalu u Ploučnice skandovali proti radnici a její nechuti podporovat třetiligový tým. Ostrá slova kromě jiného padala na hlavu místostarosty Jiřího Kočandrleho (TOP 09). „Nemůžeme z veřejných peněz platit mzdy profesionálnímu týmu," říká v rozhovoru Jiří Kočandrle.

Byl jste se v neděli podívat na utkání Arsenalu s Chomutovem?

Ne, neměl jsem čas. Podařilo se mi dvakrát jít na futsal, ale to je všechno. Miluju hokej, ale ani na něj jsem se nedostal. Po téměř ročním maratonu, který souvisel s krajskými volbami, mám konečně čtrnáct dní volněji. Věřím, že se dostanu i na fotbal.

Vedení klubu vás zvalo…

Ale ne na zápas, pozvání přišlo na schůzku kvůli financování. A to jsem přijal. Vyříkali jsme si, jaké problémy trápí fotbal, jaké má město. Rád bych to ještě probral s panem Jakoubkem (Jiří Jakoubek je hlavní sponzor FK Arsenal), který na schůzce bohužel nebyl. Nabídl jsem termíny a doufám, že se sejdeme.

Mluvili jste v předstihu s kluby o tom, že město přestane podporovat dospělý sport?

Máme sportovní výbor, tam jsou zástupci jednotlivých sportovců, takže ano. Druhá věc je, že zastupitelé rozhodli o podpoře pouze mládežnickému sportu. Příjmy města se tenčí rok od roku o miliony, musíme šetřit, a proto má sportování dětí a mládeže přednost před dospělým sportem. Problém je s Arsenalem, je to jediný profesionální klub v České Lípě. Nedovedu si představit, že bychom z veřejných peněz přispívali na platy hráčů a trenérů týmu, jak tomu bylo doposud.

Takže žádnou podporu, vyjma grantů na děti a mládež, už Arsenal nemůže čekat?

My jim chceme pomoci, ale nedáme jim peníze přímo. Nabízíme fotbalu, že opravíme tribunu a za dvacet milionů vybudujeme umělou trávu páté generace. O ní klub tvrdí, že kvůli její absenci nemají odchovance. Nemůžu hodnotit, jestli to je pravda, nebo ne, ale je fakt, že téměř čtyřicetitisícové město potřebuje další takové hřiště a už ho mělo mít. Bude to naše priorita v příštím roce. Letos jsme jedno postavili za dvacet milionů korun na Špičáku a jsem rád, že od listopadu tam mají fotbalisté objednané hodiny a trénují. Jinými slovy, vytvoříme podmínky pro sport, ale klub si musí peníze na provoz a mzdy zajistit sám.

Místostarosta České Lípy Jiří Kočandrle.Pokládáte to tak, že jen dáváte fotbalistům, ale stadion u Ploučnice je města.

Ale slouží fotbalistům. Ano, platí pronájem, ty částky však nejsou tak dramatické. Dostávali 1,2 - 1,7 milionů korun plus zhruba 800 tisíc korun na děti, vrací nám kolem 300 tisíc zpátky na pronájmu. Vybudováním umělé trávy a tribunou zhodnotíme svůj majetek a zároveň podpoříme sport.

Město má několik let studii na opravu stadionu a stále nic.

Na tento projekt nikdy nebude mít peníze. Domluvili jsme se s panem Hejnou (ředitel a jednatel FK Arsenal), že aktuálně je pro ně nejdůležitější umělá tráva a tribuna. Hned druhý den po schůzce jsme začali pracovat na reálném projektu zmíněných dvou investic, které jsme schopní s pomocí dotace zaplatit.

Když tady byla domluva, proč město vydalo kontroverzní článek směrem k Arsenalu?

Nemyslím, že je kontroverzní. Nemělo tam být, že platíme Arsenalu za pozemky. Tímto se Arsenalu omlouvám. Platíme SK, do kterého patří FK Česká Lípa. Ten je čtyřicetiprocentním vlastníkem Arsenalu. Navíc má SK pětinový podíl v FK Česká Lípa. Jsou tedy propojeni majetkově i personálně. Nebylo to přesné, nicméně ne úplně od věci.

Myslíte, že je férové napsat o týmu, který je na osmém místě z osmnácti, že se potácí v polovině tabulky, nebo že má poslední zbytky věrných fanoušků?

Nechtějte po mně subjektivní názor na článek, který jsem nepsal. Nepůjdu do diskuse o tom článku. Byl reakcí na nepřesnosti v některých médiích.

Vy nemáte osobní názor na článek města?

Mám osobní názor na sport. Ten se má město snažit maximálně podporovat. Ale taky máme komunikace, školy, kulturu. Už nemáme na monstrózní investice jako v minulosti, jestli někam půjdou peníze, tak tam, kde se nám to vrátí ve snížených výdajích na provoz. Máme tady sportovní haly a tělocvičny, kde jsou v katastrofálním stavu podlahy. Někde jsou tak nebezpečné, že se tam nedá cvičit. Za desítky milionů nutně potřebujeme zateplit školy. Do budoucna si nebudeme moci dovolit, aby každá škola měla vlastní kuchyni. Je tu oprava ulice 5. Května za 130 milionů korun. Když bude rozpočtové určení daní a my dostaneme ročně 30 milionů, tak ji za pět let dokončíme. Ještě nebude hotová a už budeme muset řešit havarijní stav mostu v Hrnčířské, to je dalších 20-25 milionů nejmíň. Jenže Česká Lípa je na tom tak, že u každé díry v silnici přemýšlíme, jestli její oprava počká.