Policisté jsou například u dopravních nehod, ale i řady dalších událostí, nezřídka dříve než zdravotníci a právě rychlost poskytnutí prvotní pomoci zraněným je to nejdůležitější.

„U akutních případů, kdy je nutné resuscitovat, je největší šance na úspěch do páté minuty od události,“ potvrzuje Stanislav Mackovík, ředitel ZZS Libereckého kraje, který zdravotnické kufry českolipským policistům osobně předal.

Jako příklad uvedl loňský březnový výbuch nádrže na benzin v České Lípě, kdy pochůzkáři zachránili dvě zraněné osoby. „Vytáhli je ze zóny smrti a poskytli jim prvotní pomoc, díky čemuž oba zranění přežili,“ zavzpomínal Stanislav Mackovík.

Kufry obsahují například fyziologický roztok, obinadla, sadu fixačních krčních límců či termopřikrývku. Správné použití vybavení v praxi si zúčastnění policisté mohli vyzkoušet na simulované nehodě motocyklisty. „Policisté jsou vyškoleni na poskytnutí první pomoci a nyní k tomu mají i lepší zdravotnické vybavení,“ dodal.

Dopravním policistům v rámci celého Libereckého kraje předali záchranáři již dvacítku zdravotnických kufrů, na Českolipsku mají hlídky k dispozici tři. Doplnit materiál do kufrů si policisté mohou na jakémkoli stanovišti Zdravotnické záchranné služby v kraji.

Ředitel ZZS Libereckého kraje Stanislav Mackovík předal českolipským policistům zdravotnické kufříky. S novým vybavením se policisté blíže seznámili při simulované nehodě motorkáře.
Ředitel ZZS Libereckého kraje Stanislav Mackovík předal českolipským policistům zdravotnické kufříky.