Důvod, proč je v některém zastupitelstvu víc žen, je zjevný například ve Svoru. Voliči tu vybírali ze dvanáctičlenné kandidátky, kde bylo devět žen. A tak je tu zastupitelstvo složené ze sedmi žen a dvou mužů.

Podívejme se na kandidátky stran. Například v České Lípě použila ODS takzvaný zip, tedy střídala vždy muže a ženu. Z pěti zvolených jsou tři ženy. „Pravdou je, že v ODS máme spoustu žen, které chtějí v politice pracovat. Bylo tedy z čeho vybírat,“ komentovala Hana Moudrá (ODS).

V českolipském zastupitelstvu bude tedy žen víc než v minulém období. „V tom vidím výhodu, na danou problematiku je třeba jak mužský tak i ženský pohled,“ dodala.

V České Lípě mohli vybírat například voliči Strany zelených z patnácti žen, Starostové jich měli dvanáct a na prvních čtyřech místech se střídali, Suverenita dokonce nabízela devatenáct ženských jmen.

Věříme, že se časem objeví

Hůře na tom byly Věci veřejné (8 žen) a TOP 09 (6 žen). „Bohužel, žen ve straně moc nemáme, většina jich byla z okruhu našich podporovatelů. Nás to mrzí, ale věříme, že se časem objeví,“ řekl Jiří Kočandrle (TOP 09).

Zatímco v České Lípě byly kandidátky z genderového pohledu vyrovnané, v Novém Boru už to bylo horší. Novoborská ČSSD měla sice devět žen (z jednadvaceti kandidátů), ale první žena byla až na pátém místě.

Úplně nejhůř v tomto pohledu dopadlo Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst, kde byly jen dvě ženy, první pak na pátém místě.
„Při sestavování kandidátky bylo naší prioritou, aby tam byly lidi i z přilehlých obcí – Pihelu a Bukovan. Tam jsme také volby vyhráli,“ konstatoval Martin Kočí.

Méně půtek, více spolupráce

Více než polovinu ženského zastupitelstva budou mít také v Dubé a v Doksech. Tady dokonce poprvé v novodobé historii města s největší pravděpodobností zasedne do křesla starosty dvaatřicetiletá Eva Burešová (Starostové).

A křesla starostek obsadí ženy i v dalších městech: v České Lípě se nejspíš rozhodne mezi Romanou Žateckou (ČSSD) a Hanou Moudrou (ODS), ve Cvikově má šanci uspět Šárka Jakobi, v Dubé pak obhajuje Zdeňka Šepsová stejně jako v Zákupech Miloslava Hudaková.
V Ralsku budou mít zřejmě místostarostku Šárku Kalovou, zatím tu na radnici byli vždy samí muži.