Sklo nás spojuje. To je motto mezinárodního sympozia IGS, které se po třech letech opět vrátí do Nového Boru. Myslí to doslova, pořadatelé nyní zveřejnili seznam význačných umělců z nejrůznějších koutů světa, kteří do sklářské metropole dorazí, aby společně předvedli, kam až se může tento tradiční obor s novými technologiemi posunout.

V pořadí 13. ročník sympozia se uskuteční od 4. do 7. října. „Výtvarníci přijedou na akci jak z Česka, tak třeba z Japonska, Argentiny či Finska,“ říká za pořadatele Alena Forgáčová. Na vlastní oči tak veřejnost uvidí při práci slavné místní i světové umělce.

„Českou scénu bude reprezentovat například Ivana Šrámková, Petr Nikl, Marian Karel nebo studia Olgoj Chorchoj a Koncern Design. Ze zahraničních hostů jmenujme například Karen LaMonte, Raven Skyriver, Silvii Levenson, Barbaru Nanning a Masahiro Sasaki,“ doplňuje Forgáčová.

Organizátoři slibují, že akce bude pestrá nejen původem umělců. „Účastníci sympozia reprezentují široké spektrum uměleckých oborů sklářské volné a konceptuální umění, design, architekturu či módu,“ vysvětluje Forgáčová.

Návštěvníci se tak dočkají třeba i Jana Kaláby, který se proslavil graffiti a street artem. Příznivci populární hudby a jazzu se zase mohou těšit na Ivana Mládka, který zdaleka neumí jen brnkat na banjo, ale je také ceněným malířem. Prostor dostanou i mladí, pro které je vyhrazena studentská sekce IGS.

Žáci a studenti z celkem jedenácti středních a vysokých škol s uměleckým zaměřením přijedou sbírat inspiraci a zkušenosti do Nového Boru. Veřejnost může nahlédnout umělcům pod ruce v sobotu 6. října, kdy se jí areál místní sklářské školy zpřístupní v rámci dne otevřených dveří.

Podle pořadatelů má být letošní IGS jedinečné spojením se sklářskými slavnostmi, které po loňském nuceném provizoriu oživí nově zrekonstruované náměstí. Podrobný program se město chystá zveřejnit brzy. Už teď je však jisté, že se lidé mohou těšit například na světově oceňovaný slovenský revival skupiny The Beatles, známý jako The Backwards.

Sympozium, které ve světě nemá co do velikosti obdoby, se v Novém Boru koná desítky let. Poprvé se tu světoví skláři sešli už v roce 1982, od té doby se akce opakuje každé tři roky. V roce 2009 převzalo organizaci od firmy Crystalex přímo město, v jeho režii se sympozium uskuteční počtvrté.

„Město si jako hlavní pořadatel od setkání výtvarníků z celého světa slibuje, že i letošní IGS bude pro celý svět signálem, že Nový Bor je místem, kde sklářská výroba a umění jsou stále živým, vůdčím a originálním fenoménem,“ dodává mluvčí novoborské radnice Radmila Pokorná.

Letošní IGS finančně podpořilo ministerstvo kultury, Nadace ČEZ či Liberecký kraj.

Marek Jungwirth