Sklářská huť na polské straně, nové zázemí pro informační centrum a rozšíření novoborského muzea na té české. Nový Bor společně s Krkonošským muzeem v Jelení Hoře připravuje projekt Cesta skla, který má pomoci turistickému ruchu v obou městech. „Umožní nám představit kulturní dědictví sklářské tradice atraktivní formou tak, aby do obou měst přilákal více turistů i mimo hlavní sezonu a motivoval je k delším pobytům,“ upřesnil starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Nákladný projekt chce město společně s polskými partnery zainvestovat pomocí evropské dotace, o kterou požádaly Centrum pro regionální rozvoj ČR. Rozhodnutí by město mělo znát během příštích pár týdnů. Jen novoborská část vyjde na více než 20 milionů Kč.

Polské Krkonošské muzeum by se podle plánů mělo rozšířit o sklářskou huť, ve které bude interaktivně prezentovat zanikající techniky výroby a zdobení skla.

„Nový Bor společný projekt využije k celkové rekonstrukci chátrajícího historického podstávkového domu čp. 106 v Kalinově ulici, který je v areálu Sklářského muzea,“ uvedla mluvčí novoborské radnice Radmila Pokorná. V přízemí domu by v budoucnu mělo najít vyhovující zázemí městské informační centrum. V prvním patře radnice plánuje vybudovat edukační místnost, ve které by se návštěvníci seznámili s výrobou a zdobením skla, a vzniknout by tu měl i prostor pro badatele a odborníky. „Podkroví bude vyčleněné pro potřeby muzea,“ dodala Pokorná.