Uvědomit si, co je za volantem důležité, jak reagovat na nezvyklé situace na silnici, jak jezdit defenzivně a nikoliv agresivně, mohou čerství řidiči díky kurzu bezpečné jízdy. Jednodenní kurz je určený všem, kdo nemají řidičský průkaz déle než tři roky nebo jim není více než třicet let.

Učí řidiče z celého kraje

„Podmínkou účasti je bydliště účastníka v Libereckém kraji,“ připomíná Jan Peškař, vedoucí Centra kurzů bezpečné jízdy, které společně s Libereckým krajem letní výuku pořádá.

Účastníci zaplatí symbolických dvě stě korun, přičemž standardní cena je 3 492 Kč. Kurz se skládá z teoretické a z praktické části, probíhající na smykových plochách pod vedením zkušených instruktorů.

„Motoristická veřejnost má tyto kurzy v povědomí spíše pod pojmem „škola smyku“, což není úplně správné označení, neboť cílem je spíše opak. Tedy snaha naučit řidiče smyku předcházet a teprve v poslední řadě smyk zvládat,“ vysvětluje Jan Peškař.

Za nehody mohou chyby řidiče

Ze statistik jednoznačně vyplývá, že nejčastější příčinou dopravních nehod s vážnými následky je nesprávný způsob jízdy, kdy řidič nezvládne vozidlo.
„Uvědomíte si, jak jsou důležité věci, které normálně ignorujete a zároveň se připravíte na nezvyklé situace na silnici,“ hodnotila loňský kurz jedna z účastnic Hana Matulová.

Kurzy se konají v termínech zveřejněných na www.bezpecne-na-silnicich.cz popř. na www.kurzybezpecnejizdy.cz, kdy v každém dni proběhnou celkem dvě školení s maximálním počtem třiceti účastníků.